Olmer, Irak raporunu yorumlamadı

Olmer, Irak raporunu yorumlamadı.7497
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bakanlarından, Orta Doğu kriziyle ilgili hazırlanan "Baker-Hamilton" raporu konusunda konuşmaktan kaçınmalarını isteyerek, raporu "Amerikanın kendi iç meselesi" olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olmert, bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı George Bush'un bu konudaki tutumunu açıkça öğrendiklerini ve buna yeni bir şey ilave etmeye gerek olmadığını belirterek, "Başkan Bush'un Suriye ve İran konusunda duruşunu değiştireceğine inanmıyorum" dedi.

ABD'nin eski dışişleri bakanlarından James Baker ve eski senatörlerden Lee Hamilton tarafından hazırlanan Irak raporu, bir bölümünde Orta Doğu'da Irak sorununu İsrail-Filistin çatışmasıyla ilişkilendirmiş ve ABD yönetimine Orta Doğu politikalarını değiştirme tavsiyesinde bulunmuştu. İsrail kabinesinde bilgi veren Ordu istihbaratından üst düzey bir general ise Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın bir taraftan İsrail'e barış görüşmeleri önerileri yaparken, diğer taraftan muhtemel bir İsrail saldırısı korkusuyla ordularını askeri çatışma ihtimaline karşı hazırladığını ifade etti. Suriye'nin uzun menzilli füze üretimini artırdığını ve tanksavar füzelerini Golan Tepeleri sınırı yakınlarına taşıdığını belirten General Yossi Baidatz, "Orta Doğu'ya yeni bir düzen getirmek isteyenler inişteyken, baktığınız her yerde aşırı uçlar yükselişte..." dedi.

General, Gazze Şeridi'ndeki ateşkesin Hamas'ın işine yaradığını, kendisini ve askeri güçlerini kuvvetlendirdiğini savundu. General Baidatz, ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana, Gazze tarafından İsrail'e 17 Kassam atıldığını da belirtti. Batı Şeria'daki durumda da bir değişiklik olmadığını söyleyen Baidatz, özellikle Batı Şeria'nın kuzeyinde terör saldırılarının devam ettiğini kaydetti. İsrail İç Güvenlik Servisi (Şin Bet) Başkanı Yuval Diskin de Baidatz'ın görüşlerine katıldığını ve ateşkesin Hamas'a yaradığını ifade etti. Diskin, ateşkese rağmen, Hamas'ın roket saldırılarını durdurmak için bir şey yapmayacağını da belirtti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious