Olmert, Arap Zirvesi'ne katılmak istiyor

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, davet edilmesi halinde bu hafta içi düzenlenecek Arap zirvesine katılmaya "tereddüt etmeyeceğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kudüs'te kendisini ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüştükten sonra konuşan Olmert, "Eğer bana böyle bir davet gelirse, onu çok pozitif bir açıdan değerlendireceğim" dedi.

İsrail Başbakanı Olmert, Ban Ki-moon ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada "Bir vize aldığımı varsayarsak, katılmakta tereddüt etmem" diye konuştu.

İsrail Başbakanı'nın, Ortadoğu barışına yönelik 2001 Arap girişiminin ele alınacağı zirveye yönelik bu mesajı, dün ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice bugün de BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinin ardından geldi.

Görüşmede İsrail ve Filistin taraflarının, Ortadoğu Dörtlüsü ve Arap Dörtlüsü'nün de katılacağı bir toplantıya davet edilmesinin de gündeme geldiği belirtilirken, Condoleezza Rice ile seyahat eden bir Amerikalı yetkili ise böyle bir zirvenin gündemde olduğunu; ancak henüz tam olgunluk safhasına gelinmediğini söyledi.

Ban Ki-moon ise böyle bir zirvenin "çok ilginç ve çok yararlı olacağını; ancak daha fazla danışmanlık gerektiğini" söyledi. BM Genel Sekreteri ayrıca, geçtiğimiz Temmuz ayında Hizbullah tarafından kaçırılan iki İsrail askerinin serbest bırakılması için çalıştığını belirti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious