Olmert, Başbakan Erdoğan'ı aramış

Olmert, Başbakan Erdoğan'ı aramış.11457
  • Giriş : 30.04.2008 / 14:00:00

İsrail'de yayımlanan Maariv gazetesi, İsrail ile Suriye arasında Türkiye'nin aracı olduğu son barış çabalarının, birkaç hafta önce Erdoğan ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında yapılan bir telefon görüşmesiyle start aldığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazete, "Suriye trafiğini başlatan telefon görüşmesi" başlığıyla manşetten verdiği haberde, Olmert'in Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a mesajını netleştirmek üzere Erdoğan'ı arayarak, Golan Tepeleri'ne ilişkin, "Bir peşinat gerektiğinin farkındayım" dediğini bildirdi.

Erdoğan ve Olmert'in yan yana resimlerini kullanan gazetenin haberinde, eski başbakanlardan İzak Rabin'in kapsamlı bir barış, güvenlik düzenlemeleri ve Golan'ın askerden arındırılması karşılığında Golan'dan çekilmeyi kabul edeceğine dair, eski ABD Dışişleri Bakanı Warren Christopher'a verdiği söze de atıfta bulunuldu.

Olmert'in geçen yıl Şubat ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından siyasi danışmanları Yoram Turbovicz ve Şalom Turgeman'ın Türkiye'ye birkaç kez giderek yoğun temaslarda bulundukları kaydedilen haberde, bu çabaların İsrail ile Suriye'yi barış görüşmeleri başlatmasına vesile olup olmayacağının henüz belli olmadığı ifade edildi. Haberde, esas sorunun, ABD'nin itirazından ziyade Olmert ile Esad'ın tereddütlerinden ve iki liderin görüşmeleri başlatması için gereken koşulların henüz oluşmamasından kaynaklandığı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious