Olmert, Filistinlilerin maaşına onay verdi

Olmert, Filistinlilerin maaşına onay verdi.8544
  • Giriş : 05.02.2009 / 21:10:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin yönetimi çalışanlarının geçen ayki maaşlarının ödenmesi için Gazze Şeridi'ne yaklaşık 44 milyon dolar transferine onay verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Gazze Şeridi'nde, maaşlarını Batı Şeria'dan alan 70 bin dolayında kamu çalışanı bulunuyor.

İsrail Radyosu, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin, paranın Gazze'ye gönderilmesine karşı olduklarını ve kararı onaylayan Ehud Olmert'e, paranın Hamas yönetiminin eline geçeceği yolundaki kuşkularını aktardıklarını bildirdi.

Olmert'in ise parayı göndermekten yana tavır aldığı ve paranın, Filistin yönetimi adına İsrail tarafından toplanan vergi gelirlerinden oluştuğunu ifade ettiği belirtildi.

Radyo, Olmert'in, Filistin Başbakanı Selam Feyyad'dan gelen istek ve bu konuda ABD yönetiminin devreye girmesi sonucu paranın transferine onay verdiğini kaydetti.

Gazze Şeridi'ndeki söz konusu kamu çalışanları, Hamas'ın 2007 yılı haziran ayında yönetime el koymasından bu yana, Batı Şeria'daki Filistin yönetiminin isteği doğrultusunda, işlerine gitmemek kaydıyla, maaşlarını Ramallah'tan almayı sürdürüyorlar.

Geçen aralık ayında da Gazze Şeridi'nden düzenlenen roket saldırıları nedeniyle, İsrail'in Gazze Şeridi ile geçişleri kapatması Gazze'deki bankaları nakit darboğazına itmiş; yine Filistin Başbakanı Feyyad ile İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer'in özel olarak devreye girmeleri üzerine, İsrail Savunma Bakanı Barak, para transferine onay vermişti.

Paralar, Erez geçişinden, nakit olarak Gazze'deki bankalara gönderiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*