Olmert, hücum emrini verdi

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistinlileri kaçırılan İsrail askerini serbest bırakmaya zorlamak için, orduya Gazze Şeridi'ndeki operasyonu yoğunlaştırması emrini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail hükümetinden yapılan açıklamaya göre bakanlar kuruluna bilgi veren Ehud Olmert, "Ordu ve istibarat birimlerine teröristleri ve onlara yardım ve yataklık edenleri yakalamak üzere düzenlenen operasyonu güçlendirmeleri emrini verdim" dedi. Olmert, operasyonda hiç kimsenin dokunulmazlığa sahip olmayacağını vurguladı.

İsrail helikopterleri Filistin Başbakanı İsmail Heniyye'nin bürosunu günün erken saatlerinde vurmuştu.

Filistinli yetkililer, Gazze Şeridi'nin güneyinde Pazar günü kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'in durumunun iyi olduğunu açıklamıştı.

İSRAİL, GAZZE'DE AYLARCA KALABİLİR

İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet'in Başkanı Yuval Diskin, Gazze'deki krizin çözülmesinin haftalar ya da aylar alabileceğini söyledi.

İsrail'de yayımlanan Maarif gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, bakanlar kurulana bilgi veren Diskin, "Derin bir nefes almalıyız. Kriz haftalar ya da aylarca sürebilir. Elimizde sihirli bir formül yok" dedi.

İsrail, bir hafta önce bir askerinin Filistinliler tarafından kaçırılması üzerine Gazze Şeridi'nde operasyon başlatmıştı. Krizin çözülememesi İsrail Ordusu'nun Gazze Şeridi'nde düzenlediği saldırıların sürmesi anlamına geliyor.

Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, sadece askerî operasyonun kaçırılan askerin salıverilmesi için yeterli olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious