Olmert, ifade verdi

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, yaz aylarında Hizbullah'a karşı yaşanan Lübnan savaşını soruşturan komisyona ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ehud Olmert, İsrail'de hem siyasi hem askeri yönetiminin ağır eleştiri almasına hem de Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'un istifasına sebep olan savaştan dolayı komisyon karşısında ifade veren son isim oldu. Daha önce de 70 kadar askeri ve siyasi yetkili, komisyona ifade vermişti.

Başkanlığını emekli bir yargıç olan Eliyahu Winegrad'ın yaptığı komisyonun, raporunu önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor. Komisyon'un Ehud Olmert'i suçlu veya sorumlu bulması halinde rapor, İsrail hükümetine yönelik en büyük darbelerden biri olacak.

Savaş sonrasında en çok eleştirilen isimler Ehud Olmert, Savunma Bakanı Amir Peretz ve Genelkurmay Başkanı Dan Halutz olmuştu. Bu isimlere yönelik istifa baskısı artarken Halutz, komisyonun raporunu beklemeden geçtiğimiz haftalarda istifa etmişti.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanan Lübnan savaşında Hizbullah, İsrail'e karşı beklenmedik bir direnç göstermiş ve İsrail tarafında çok sayıda füze göndermişti. İsrail, savaşın başlamasının "görünen sebebi" olan Hizbullah tarafından kaçırılan iki askerini de kurtarmayı başaramamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious