Olmert, İran'a baskı için Japonya'da

Olmert, İran'a baskı için Japonya'da  .9755
  • Giriş : 25.02.2008 / 10:45:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ikili ticareti geliştirmek ve Tokyo'nun İran'a baskı yapması için Japonya'ya tarihi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tokyo'ya bugün varan Olmert, perşembeye kadar sürecek ziyaretinde meslektaşı Yasuo Fukuda ve imparator Akihito ile bir araya gelecek. Maliye bakanlığı da yapmış olan Olmert'e beraberinde 25 kişilik ticaret heyeti eşlik ediyor.

Olmert, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumundaki Japonya ile ikili ticareti geliştirme adına bir dizi görüşmeler yapacak. Olmert'in, Tahran'a ekonomik ve diplomatik baskı yapması için Tokyo'dan İran petrolünü almamasını da isteyeceği belirtiliyor. Japonya'nın, uluslararası arenada daha büyük etki yapma isteğinden dolayı son yıllarda Ortadoğu'daki barışın sağlanması için artan bir rol oynadığı gözleniyor.

Ehud Olmert, 1997'de Benjamin Netanyahu'dan sonra Japonya'yı ziyaret eden ilk başbakan oluyor. İsrail Başbakanının Japonya'da ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

TİCARİ İLİŞKİLER

Ziyarette Olmert'in Japonya'ya teknoloji, savunma ve elmas ticaretinin ileriye götürülmesini isteyeceği kaydedildi. 1952'de İsrail'i tanıyan Japonya'nın bu ülkeyle ticaret hacmi 2007'de 2.5 milyar dolar oldu.

Japonya'nın İsrail'e ihracatı ise 1.9 milyar dolar. İkili ticaret 1985'te 385 milyon dolardan 1988'de 1 milyar dolara ulaşmıştı. İsrail'de satılan yeni arabaların yüzde 53'ünü Japon otomobilleri oluşturuyor.

İsrail de bu ülkeye elmas ve tıbbi malzeme satıyor. Ziyarette ayrıca iki ülke havayollarının doğrudan seferlere başlaması konusunun da ele alınması bekleniyor.

ORTADOĞU SORUNU

Zengin petrol yataklarının bulunduğu Ortadoğu'da barışın egemen olmasını arzulayan Japonya, emlak ve ekonominin geliştirilmesine yardımcı olması için Filistin'e son 15 yılda 900 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Aralık ayında Paris'teki toplantıda da Filistin'e ek 150 milyon dolarlık yardım yapılması kararlaştırılmıştı. Ayrıca 2 yıl önce dönemin başbakanı Junichiro Koizumi'nin Batı Şeria ziyaretinde 100 milyon dolarlık "barış ve refah koridoru'' projesinin açılışı yapılmıştı.

İsrail'in Filistin sorununda şiddetten kaçınması taraftarı olan Japonya'nın Filistin, Arap ülkeleri ve petrol politikası zaman zaman iki ülke arasında siyasi sorunlara neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious