Olmert, Pazartesi Türkiye'ye geliyor!

Olmert, Pazartesi Türkiye'ye geliyor!.8231
  • Giriş : 20.12.2008 / 11:27:00

İsrail Başbakanı Olmert, Pazartesi günü Ankaraya geliyor. Muhalefet, Türkiyenin arabuluculuğunda Suriye ile yapılan dolaylı barış müzakerelerini yeniden gündeme getiren Olmerti eleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

10 Şubat'taki seçim sonrası görevi devredecek Olmert için, "Türk başkentinde işi yok" deniyor.

İSRAİL Başbakanı Ehud Olmert, pazartesi günü birkaç saatliğine Ankara'ya gelecek. Gezinin bir "veda ziyareti" olduğu belirtilse de, Olmert, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede Türkiye aracılığındaki İsrail-Suriye görüşmelerine odaklanacaklarını açıklamıştı. Perşembe günü telefonda konuşan Olmert ve Erdoğan, ikili ilişkileri de ele alacak.

İsrail başbakanı, Ankara ziyareti öncesinde verdiği demeçlerde, Suriye ile barışın "imkan sınırları dahilinde" olduğunu vurguladı ve "Şam barış için her zamankinden daha hazır" dedi. Hakkındaki yolsuzluk iddiaları yüzünden parti başkanlığını bırakan ve 10 Şubat'taki erken seçimin ardından başbakanlıktan da ayrılacak olan Olmert'in son girişimi, İsrail'de tartışma yarattı.

Netanyahu: Bizi bağlamaz

İsrail istihbaratına yakın DEBKA internet sitesine göre, ülkedeki tüm siyasi liderler, Olmert'in girişimde bulunmak için artık "ahlaki ve kamusal vekaleti" bulunmadığını düşünüyor. Suriye'nin, 1967 öncesinde bile İsrail'in elinde bulunan bazı toprakları geri isteyen bir "sınır belgesi" hazırladığını bildiren DEBKA, "Olmert'in Türk başkentinde geçerli bir işi yok" diye yazdı. Erken seçim öncesinde favori gösterilen anamuhalefet lideri Binyamin Netanyahu da, "İktidara geldiğimizde Olmert-Livni hükümetinin Suriyelilere verdiği tavizlere bağlı kalmayacağız" dedi.

Dolaylı görüşmeler dört turun ardından fiilen askıya alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*