Olmert, Rice ve Abbas görüşmesi başlıyor

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Ortadoğu'da barışı yeniden canlandırmak üzere İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bir araya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üçlünün görüşmede, ağırlıklı olarak Filistin'de Hamas ve El Fetih'in üzerinde anlaştığı birlik hükümeti konusunu ele almaları bekleniyor. Görüşme öncesinde yapılan açıklamalarda ABD ve İsrail tarafı, daha önceki şartlarında bir değişiklik olmadığını bildirmişti. Amerika ve İsrail, yeni birlik hükümetinin İsrail'i tanıması ve şiddetten vazgeçmesini istiyor.

Önceki gün ABD Başkan George W. Bush ile bir telefon görüşmesi yapan Ehud Olmert de şiddetten vazgeçmeyen, yapılan barış anlaşmalarını ve İsrail'i tanımayan bir Filistin hükümetinden sakınılması konusunda tam bir anlaşma içinde olduklarını söylemişti. Olmert, ABD, Rusya, AB, BM'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün de şartları olan İsrail'i tanıma, şiddetten vazgeçme ve geçici barış anlaşmalarına uyma gibi koşulları yerine getirmeyen bir Filistin hükümetini tanımayacaklarını ve onunla işbirliği yapmayacaklarını belirtmişti.

Condoleezza Rice, bugünkü üçlü görüşme öncesinde de dün Kudüs'te Ehud Olmert, Batı Şeria'da da Mahmud Abbas ile bir araya gelmişti.

BARIŞ TARAFTARLARINDAN PROTESTO GÖSTERİSİ

Öte yandan üç liderin görüşme yapacağı otel önünde İsrailli barış yanlısı gruplar bir protesto gösterisi düzenliyor. Otel önünde toplanan kalabalık, attıkları sloganlar ve yaptıkları açıklamalar ile tarafları bir barış anlaşması olmadan otelden ayrılmamaya çağırıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious