Olmert, şimdi ne yapacak?

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Kara harekatındaki başarısızlık Olmert hükümetini zor durumda bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin desteğini arkasına alarak Lübnan ve Filistin'de çok sayıda sivili öldüren İsrail'in kara harekatında başarılı olamaması Olmert hükümetini zor durumda bırakıyor. Filistinli silahlı gruplar ve Lübnanlı Hizbullah güçleri ile girdiği çatışmaları karaya da yayan İsrail, kaçırılan askerlerini kurtarma adına hem Gazze Şeridi'ni hem de Lübnan'ı harabeye çevirdi. Lübnan'da 600'e ulaşan ölü sayısı Gazze Şeridi'nde 150'yi buldu.
Yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine ve yüz binlercesinin evsiz kalmasına neden olan İsrail hava saldırılarına ağırlık verirken, kara operasyonlarında ise başarı gösteremedi. 2000 yılında Lübnan'dan çekilirken sınır boyunca mayın döşeyen İsrail, şimdi aynı bölgelerden Lübnan'a girmekte güçlük çekiyor. Moşev Avivim ve Kiryat Şamona bölgelerinden koridor açarak Lübnan topraklarında yaklaşık 3 kilometre ilerleyen İsrail kara birlikleri ve özel komando timleri, bölgede Hizbullah güçlerinin şiddetli mukavemetiyle karşılaşıyor. Hafta içerisinde bölgede yaşanan çatışmalarda 9 İsrail askeri öldürülmüştü.

İsrail askerî makamların yaptıkları açıklamalarda hava saldırıları ile Hizbullah'ın askerî varlığının yüzde 30'unu yok ettikleri yönündeki iddialar ise dayanaktan yoksun olmakla itham ediliyor. İsrail Ordusu güney Lübnan'da Bint Cübeyl köyünü kontrol altına aldıklarını bildirirken, bölgede şiddetli çatışmaların devam ettiği yönünde haberler geliyor.

Girdikleri savaşın haklı olduğunu savunan ve savaşın başında yapılan kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 80 ila 90'ının desteğini alan Ehud Olmert hükümeti ise destek kaybetmeye başladı. Filistinli silahlı gruplara karşı fazla kayıp vermeyen İsrail Ordusu, Hizbullah karşısında ciddî kayıplar veriyor. Savaşın faturası daha şimdiden 6 milyar şekeli (1.2 milyar dolar) geçti. 300 bin İsrailli Hizbullah tarafından atılan füzelerden dolayı evlerini terk etti. İmkanı olanlar yurtdışına, diğerleri ise daha güvenli bölgelere doğru kaçtı.

Kara harekatının genişletilmesi talebinin bakanlar kurulunda reddedilmesi bütün İsrail gazeteleri tarafından manşete taşınırken televizyon programlarında yapılan tartışmalarda bakalar kurulunun bu kararı eleştiri konusu oldu. Aynı tartışmalar İsrail meclisi Knesset'te de şiddetli tartışmalara sahne oluyor. Kimi milletvekilleri "bu savaşa baştan girilmemeliydi, diplomasiye daha fazla şans tanınmalıydı, savaşın ortasında ordunun talebinin reddedilmesi bir anlamda Hizbullah'ın elini güçlendirir" görüşünü savunurken kimi milletvekilleri de kabinenin bu talebini yerinde ve doğru verilmiş bir karar olarak buluyor.

Tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bombardımana Avrupa ülkeleri yavaş yavaş da olsa tepki göstermeye başlarken, İsrail hükümetine içeriden de tepkiler geliyor. İsrail nüfusunun yüzde 20'sini oluşturan Araplar çeşitli şehirlerde düzenledikleri gösterilerle bir anlamda saflarını belli etmiş oluyorlar. Bu gösterilere, savaş karşıtı pankartlarla solcu Yahudi gruplar da destek veriyor.

İsrail Genel Kurmay Başkanı Dan Halutz'un yedek askerlerin göreve çağrılması ve kara harekatının genişletilmesi talebi önceki gün toplanan bakanlar kurulunda ele alınmıştı. Kabine, kara harekatının genişletilmesi talebini reddederken, 3. dönem yedeklerin göreve çağrılması talebini uygun bulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious