Olmert 7. kez sorgulandı

Olmert 7. kez sorgulandı.12886
  • Giriş : 29.08.2008 / 17:18:00

Olmert hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle 7. kez sorgulamaya alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail polisi, Başbakan Ehud Olmert'i hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle 7. kez sorgulamaya aldı. Bu kez, diğer sorgulamalardan farklı olarak, ailenin Kudüs'te satın aldığı evle ilgili iddialar nedeniyle, Olmert'in eşi Aliza Olmert'in de ifadesine başvuruldu.

Polisin Mali Şube müfettişlerinin Olmert'in Kudüs'teki ikametgahında yaptıkları sorgulama 5 saat sürdü. Polis yetkilileri sorgulama hakkında herhangi bir bilgi vermezken, İsrail radyosu sorgulamanın Olmert ile ilgili çeşitli iddialar üzerinde yapıldığını bildirdi.

Olmert'in yardımcılarına atfen verilen haberlerde ise sorgulamanın, Olmert ailesinin Kudüs'te, daha önce de soruşturma konusu edilen ünlü Cremieux Caddesi üzerinde satın aldıkları ev üzerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Başbakan Ehud Olmert'in Kudüs Belediye Başkanlığı döneminde satın aldığı evle ilgili olarak, evi aynı yerdeki benzerlerinden çok daha düşük fiyatla aldığı iddia edilmiş ve ev karşılığında inşaatçı firmaya bazı usulsüz ayrıcalıklar sağladığı öne sürülmüştü.

Polis müfettişlerinin evle ilgili olarak Olmert'in eşi Aliza'nın da ifadesine başvurdukları bildirildi.

Olmert'in Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yaptığı dönemde de Küçük İşletmeler İdaresindeki siyasi atamaları, Amerikalı Yahudi iş adamı Morris Moşe Talanski'den gerek belediye başkanlığı seçimi, gerekse genel seçim kampanyaları öncesinde aldığı iddia edilen paralar, Olmert'lerin yurt dışına yaptığı gezilerin faturalarını sponsorlarına çifte faturalandırdığı iddiaları da yine polis müfettişlerinin sorgulama konuları arasında yer aldı.

Polis kaynakları, yeterli kanıt toplandığını ve soruşturma dosyasının, Olmert hakkında dava açılması tavsiyesiyle, önümüzdeki ay Başsavcılığa iletileceğini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*