Olmert-Abbas görüşmesinde ilerleme

Olmert-Abbas görüşmesinde ilerleme.13086
  • Giriş : 05.05.2008 / 22:01:00

İsrail Başbakanı Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da Kudüs'te olduğu sırada yaptıkları son görüşmede, gelecekteki Filistin devletinin daimi sınırları ve buna bağlı güvenlik düzenlemeleri ele alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olmert ve Abbas, bugün öğleden sonra Kudüs'te yeniden bir araya geldi. İki saat süren görüşmelerin içeriği ile ilgili resmi bir açıklama yapılmamasına karşın, Olmert'in sözcüsü Mark Regev, "Bugüne kadar, en ciddi görüşme yapıldı" dedi.

Ordu radyosuna açıklamalarda bulunan üst düzey İsrailli yetkili de görüşmede önemli ilerlemeler sağlandığını dile getirirken, en büyük gelişmenin, müstakbel Filistin devletinin daimi sınırları ve bu durumda gereken güvenlik düzenlemeleri üzerinde olduğunu belirtti.

Olmert'in toplantıda Abbas'a barış müzakerelerine paralel olarak "somut" eylemlere geçilmesi gereğini dile getirdiği, Batı Şeria'da "elle tutulur" değişikliklere hazır olduklarını söylediği belirtildi.

Ancak, görüşmelerin kilit konularını oluşturan Kudüs ile Filistinli mültecilerin dönüş hakları ile ilgili bir gelişme olmadığı da kaydedildi. İsrailli yetkililer, görüşmeyi "başarılı" nitelerken, nihai statü görüşme heyetlerinin, önümüzdeki günlerde bir araya gelerek, müzakereleri devam ettireceklerini kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious