Olmert - Abbas Kudüs'te yeniden buluştu

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 8 Şubat'taki Mekke görüşmeleri sonrası, 1 ay içinde Kudüs'te ikinci kez biraraya geldiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşmede Mahmud Abbas'ın Ehud Olmert'e, Filistin'de Hamas ile El Fetih arasında ulusal birlik hükümetinin kurulmasından önce, Filistinli silahlı gruplarca kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılacağını söylediği bildirildi.

Olmert'in, Kudüs'teki resmi ikametgahında gerçekleşen buluşma, saat 17.00 sıralarında başladı ve yaklaşık 2.5 saat sürdü. Büyük çoğunluğunun “başbaşa” geçtiği belirtilen görüşmelerin sonlanmasının ardından Olmert'in yardımcıları, görüşmelerde ortamın oldukça “yapıcı” olduğunu söylediler.

Görüşmede Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suudi Arabistan'ın 2002 tarihli barış inisiyatifini gündeme getirerek, bunun barış görüşmelerinde ilerleme sağlama potansiyeli taşıdığını bildirdi. Abbas, ayrıca Olmert'ten Batı Şeria'da ateşkes ilan edilmesini de istedi.
Olmert ise Abbas'a başta İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması ve Gazze Şeridi'nden İsrail'e Kassam roketi saldırılarının sona erdirilmesi olmak üzere bir dizi istek içeren bir liste verdi.
İsrail'in Kanal 10 Televizyonu, görüşmede Filistin liderinin Olmert'e, ulusal birlik hükümetinin kurulması öncesinde Şalit'in serbest bırakılacağını söylediğini duyurdu. Habere göre bu, Abbas'ın öteki Filistinli yetkililerin tersine Şalit'in geleceğine ilişkin bizzat somut bir işaret verdiği toplantı oldu.

İsrail televizyonunun haberinde Abbas'ın, Şalit'in bu hafta içinde serbest bırakılması için bir girişimde bulunacağını söylediği de kaydedildi. Habere göre Olmert de adı açıklanmayan bir Arap diplomata Filistinli göçmenler sorununa ”yaratıcı bir çözüm getirmeye hazır olduğunu” söyledi.
Filistin Başbakanı İsmail Haniye, ulusal birlik hükümetinin birkaç gün içinde kurulacağını söylemişti.
İki lider görüşmeleri düzenli olarak sürdürme konusunda anlaştı. Abbas'ın yardımcıları, Olmert'in sözlerinden edindikleri izlenimin, Hamas ile bir ulusal birlik hükümeti kurulsa dahi Abbas ile Olmert arasındaki görüşmelerin süreceği yolunda olduğunu söylediler. Bundan sonraki görüşmelerden birinin bir Filistin kentinde yapılabileceği de belirtiliyor.

Abbas da, Filistin yönetiminde kurulacak her hükümetin, geçmiş anlaşmalara saygılı olacağını vurguladı.
Görüşmede, Gazze Şeridi'nde mal girişlerinde kullanılan Karni geçiş noktasında, uygulama saatlerinin gece 23.00'e dek uzatılması konusunda Olmert'in Abbas'a taahhütte bulunduğu da kaydedildi.
Mahmud Abbas'ı taşıyan konvoy, olağanüstü güvenlik önlemleri altında ve güvenlik araçlarının eskortu eşliğinde Olmert'in ikametgahına geldi. Görüşme öncesinde Olmert ve Abbas ikametgaha birlikte girdi; görüşme başlarken de iki lider, yanlarında yardımcıları olduğu halde uzun bir masanın iki tarafında karşılıklı oturdular. İki lider birbirlerinin hatırını sorarken, Olmert kameralara gülümsedi.
Abbas'a eşlik edenler arasında eski bakanlardan, El Fetihli milletvekillerinden Muhammed Dahlan ile başmüzakereci Saib Erekat da yer aldı.

Olmert'in ikametgahı çevresinde toplanan bazı eylemciler ise görüşmeyi protesto etti. Eylemciler, Filistinli silahlı gruplarca 25 Haziran'da Gazze Şeridi sınırında kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'e atıfta bulunan “Gilat Şalit'i kurtarmanın tek yolu güç kullanmaktır” yazılı pankartları taşıdılar.
Olmert ve Abbas, en son 19 Şubat'ta yine Kudüs'te görüşmüşlerdi.
İsrail hükümeti, Mekke'de Abbas'ın Hamas liderleri İsmail Haniye ve Halid Meşal ile imzaladığı birlik anlaşmasına karşı tutumunu sürdürüyor.

İsrail, Ortadoğu Dörtlüsü'nün Filistinli yönetimin tanınması için ortaya koyduğu koşulların yerine getirilmesi gerektiği görüşünde. Bu koşullar, İsrail'in tanınması, geçmiş anlaşmaların geçerliliğinin kabul edilmesi, terör ve şiddetin reddedilmesini içeriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious