Olmert ile Abbas görüşmeli

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Komisyonu, Mahmud Abbas ile Ehud Olmert'in baş başa görüşmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Benita Ferrero-Waldner, Finlandiya'nın güneyindeki Lappeenranta'da kentinde gayriresmî olarak yapılacak dışişleri bakanları toplantısı öncesi gazetecilere Ortadoğu'daki gerginlik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Avrupalı diplomat, İsrail'in Filistin ve Lübnan'da saldırılar düzenlemesiyle tırmanan gerginliğin Olmert ile Abbas arasında yapılacak görüşmlerle azaltılabileceğini ifade etti. Avrupa Birliği olarak İsrail ile Filistinli liderler arasında görüşmelerin başlaması için inisiyatif almaları gerektiğini söyleyen Ferrero-Waldner, "Çatışmalar sonucunda kazanan tarafın olmadığını düşünüyorum" dedi.

İsrail hükümeti, Hamas'ın iktidara gelmesinden sonra Filistin hükümetiyle müzakerelere kapıları kapatmış, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la ise görüşebileceklerini bildirmişti.

AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi, Filistinlilere yardım için kurulan geçici uluslararası mekanizmanın da tamamen işler hale getirildiğini söyledi. Ferrero-Waldner, bu mekanizma sayesinde Gazze'de 1 milyon insanın temiz su ve sağlık hizmetlerine ulaşabildiğini, 625 bin kişiye sosyal yardım yapıldığını açıkladı. Program sayesinde Gazze'deki hastanelere 1,5 milyon litre akaryakıt sağlanırken, su arıtma tesisleri de hizmete sokuldu.

Avrupa Birliği ve ABD, İsrail'i tanımayan Hamas'ın hükümeti kurması üzerine Filistin'e yaptığı yardımları askıya almıştı. Batılı ülkeler, Filistin'deki malî kriz üzerine yardımların Hamas hükümeti yerine doğrudan halka ulaştırılmasını öngören bir mekanizma kurmayı kararlaştırmıştı.

Benita Ferrero-Waldner'ın AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarıyla katılacağı çalışma yemeğinde Filistin'e yardım ve Lübnan'da konuşlandırılacak barış gücüne asker gönderilmesi konularının ele alınması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious