Olmert ile Prodi, İran'ı görüştü

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Günü birlik bir ziyaret için Roma'da bulunan İsrail Başbakanı Ehut Olmert, İtalya Başbakanı Romano Prodi ile Villa Madama'da çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema'nın da hazır bulunduğu çalışma yemeği sonrasında, Prodi ve Olmert ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Prodi, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Orta Doğu'ya ilişkin sorunların da ele alındığına değinerek, "İran'ın nükleer güce kavuşmasının engellenmesi için uluslararası ortak çaba gerektiği konusunda mutabakat sağladık" dedi.

Prodi, İtalya'nın ocak ayından itibaren BM Güvenlik Konseyi üyesi olacağını da anımsatarak, "İtalya, yaptırımların belirlenmesi konusunda da aktif bir ülke olacak. Yaptırımlar, İran'ın savaş amaçlı nükleer silah yapımını ve bunları kullanmasını önlemeye yönelik olmalıdır" diye konuştu.

Olmert ise İtalya'da Silvio Berlusconi başbakanlığındaki önceki hükümetle harika ilişkiler içerisinde olduklarına dikkati çekerek, İsrail-İtalya ilişkilerinin Prodi döneminde de geliştirileceğini belirtti.

Olmert, "Berlusconi'yle harika ilişkilerimiz vardı, ama Prodi de bizim dostumuz. Bir önceki hükümetle ilişkilerimizin mükemmelliğini gizlemeye gerek yok. Bununla birlikte Prodi de öteden beri İsrail'in dostudur. Avrupa Komisyonu Başkanı olduğu dönemde onun yardımı olmasaydı, İsrail topraklarından AB'ye ihracat sorununu çözümleyemezdik" dedi.

SURİYE KONUSUNDA YAKLAŞIM FARKLILIĞI

İki lider, Lübnan'ın bağımsızlığının korunması gerektiğine dikkati çektiler. Prodi, bu konuda Suriye ile diyaloğun da önemli olabileceğine işaret ederek, şöyle konuştu: "İsrailli dengimle Lübnan'ın bağımsızlığını korumak için temkinli hareket etmek ve belirli ilkeleri mutlaka korumak gerektiği kanaatindeyiz. Bunun için mevcut Lübnan hükümetine, bu zorlu dönemi aşabilmesi için de yardımcı olmamız gerekiyor."

Olmert ise Suriye konusunda iyimser olmadıklarına işaret ederek, "Lübnan'ın bağımsızlığının korunması konusunda, İsrail ve İtalya arasında görüş ayrılığı yok. Görüşmemizdeki esas konu buydu. Suriye ile farazi veya varsayımsal diyalog, temel mesele konumunda değildir. Suriye, uzlaşmaya yanaşmayan saldırgan bir ülke olan Suriye'nin değişmeye niyeti yok" diye konuştu.

İsrail-Filistin arasındaki sorunlar konusundaysa doğrudan görüşmelerin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Prodi, "En kısa sürede Olmert ile Mahmud Abbas arasında bir buluşma olmasını ümit ediyorum" dedi.

Prodi, Orta Doğu'da barışın tesisinin ancak ABD ve AB'nin katkılarıyla mümkün olabileceğini de belirtti. Prodi, bu konudaki yaklaşımınıysa şöyle özetledi: "ABD ve AB olmaksızın, Orta Doğu'da barış mümkün değildir. ABD ve AB olmadıkça, barış bir hayal olarak kalacaktır. Avrupa Komisyonu Başkanı iken benim politikam bu şekildeydi, halen de aynı politikanın şart olduğuna inanıyorum."
Olmert ise bölgede barışın tesisi için İsrail olarak, yol haritasını izlemekten yana olduklarını söyledi.

Olmert, "Gazze ve Batı Şeria'da yaşam koşullarını iyileştirme yönelik küçük ama hızlı adımlar mümkün kılınmasını sağlayacak bir atmosfer oluşturmaya yönelik önemli çabalarımız var. Bu çabalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious