Olmert: İstifa edebilirim

Olmert: İstifa edebilirim.12509
  • Giriş : 09.05.2008 / 22:20:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert şimdi de göreve gelmeden önce rüşvet almakla suçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ehud Olmert hakkında, rüşvet iddiaları nedeniyle polis soruşturması açıldı.

İddiaları yalanlayan Olmert, İsrail başsavcısının hakkında dava açılmasına karar vermesi halinde istifa edeceğini bildirdi.

Başbakan Olmert İsrail Başsavcısı Menahem Mazuz tarafından verilen izinle, polis müfettişleri tarafından sorgulanmıştı.

1,5 saat süreyle ifadesine başvurulan başbakanın soruşturması ile ilgili ilk haberlerden sonra, geçen Cuma bu konuda yayın yasağı getirildi.

Olmert yayın yasağının dün gece kısmen kaldırıldığı sıralarda bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Olmert konutunda düzenlediği ve yaklaşık yarım saat kadar süren basın toplantısında "Hem ülkem, hem ben zor günler geçiriyoruz. Yayın yasağının bu kadar uzun sürmesi bana zarar verdi" dedi ve iddialara cevap veremediğini belirtti.

'Seçim desteği idi'

Kudüs Belediye Başkanı olduğu dönemde kendisine rüşvet verdiğini öne süren finansçı Morris Moşe Talansi'yi tanıdığını belirten Olmert, "1993'te Kudüs Belediye Başkanlığı seçim kampanyasında, 1999 ve 2002'de Likud Partisi ön seçimlerinde bana bağış desteği sağlamıştı" dedi.

İsrail'de seçim kampanyalarının büyük paralar gerektirdiğini ve para desteği olmaksızın bunları yapmanın zor olduğunun altını çizen Olmert, tüm bu paraların avukat Uri Meser'in kontrolünde olduğunu kaydetti, nelerde ve nasıl harcandığı konusunda ise bilgisi olmadığını ifade etti.

Olmert basın toplantısında "Hiçbir şekilde rüşvet almadım, cebime bir kuruş girmedi" dedi ve sözlerini "İsrail Başsavcısı Menahem Mazuz, hakkımda suç duyurusunda bulunursa görevimden ayrılırım" sözleriyle tamamladı.

Olmert basın açıklamasını okuduktan sonra toplantıdan ayrıldı, sorulara cevap vermedi.

BBCTURKİSH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious