Olmert istifa etti

Olmert istifa etti.8544
  • Giriş : 21.09.2008 / 11:33:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert görevinden istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkında yolsuzluk soruşturmaları bulunan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, istifa ettiğini duyurdu. Kudüs'te bugün toplanan kabine toplantısında konuşan Olmert, istifa ettiğini resmen açıkladı. Olmert, görev yaptığı süre içerisinde doğru ve iyi yönetimin gereğine göre hareket ettiğini söyledi.

Olmert, daha önce başka bir kabine toplantısında partisi Kadima yeni liderini belirledikten sonra istifa edeceğini açıklamıştı. İsrail'de Çarşamba günü yapılan seçimin ardından da Kadima'nın yeni lideri Dışişleri Bakanı Tzipi Livni olmuştu. Olmert, bugünkü kabine toplantısında da Livni'yle tokalaşarak onun için iyi dileklerde bulundu ve ülkesinden Livni'yi desteklemesini istedi.

Olmert'in istifasını Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e sunup sunmadığı ise henüz bilinmiyor. Olmert, Peres'e istifasını sunduktan sonra vekil Başbakan olarak yeni hükümet kurulana kadar görevine devam edecek.

Olmert'in istifasını bugün sunması halinde Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, hükümeti kurması için birini görevlendirmesi için bir buçuk günlük süresi olacak. Hükümeti kurma görevini vermek için bütün partilere danışması gereken Peres, pazartesi günü GM Genel Kurul toplantısına gitmek için ayrılacağı için bütün görüşmelerini kalan bir buçuk günlük süre içerisinde yapacak.

Peres'in, hükümeti kurma görevini Kadima'nın yeni başkanı olan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'ye vermesi bekleniyor. Livni'nin de görevi alması halinde hükümeti kurmak için 42 günlük süresi olacak. Hükümetin kurulamaması halinde 2009'da erken seçimlere gidilecek. Kurulması halinde 2010 yılında genel seçimlere kadar Livni ülkenin yeni Başbakanı olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*