'Olmert kan kaybediyor'

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

İsrail'de yapılan bir anket, Başbakan Ehud Olmert'in partisi Kadima'nın 9 aylık iktidarında kan kaybettiğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anket sonuçlarına göre Kadima, bugün seçim yapılsa meclisteki sandalye sayısının üçte ikisine yakınını kaybederek, ancak 12 milletvekili çıkarabilecek.

Muhalefetteki Likud ise popülaritesini yükselterek 29 milletvekilliği çıkarabilecek konuma geldi. Son seçimlerde Kadima 29, İşçi Partisi 19, Likud 12 sandalye çıkarmıştı. Ha'aretz-Diyalog kamuoyu yoklamasına göre, 25 Martta yapılan seçimlerde Kadima'ya oy verenlerin bugün sadece beşte biri oylarını aynı partiye vermeyi düşünüyor.

Ha'aretz gazetesinde sonuçlar değerlendirilirken, "Sonuçlar gösteriyor ki, eski Başbakan Ariel Şaron'un 2005 Gazze geri çekilmesinin ardından Likud'dan koparak kurduğu Kadima, Şinui'nin yolunu izleyecek ve kaybolacak" denildi.

Ariel Şaron'un Likudlu iktidarında ortak olan dönemin Adalet Bakanı Tommy Lapid'in liberal Şinui partisi, 2003 seçimlerinde 15 milletvekilliği çıkararak, İsrail'in 3. büyük partisi olmuştu. 1974'te kurulan parti, özellikle aşırı dindar kesimlere verilen mali destekleri eleştirerek iktidardan ayrılmış ve geçen mart seçimlerinde hiçbir varlık gösterememişti.

Kamuoyu araştırması, Kadima'nın kaybedeceği sandalyelerden dördünün İşçi Partisine giderek, partinin bir önceki ankette 14'e düşen sandalye sayısını 18'e yükselteceğini ortaya koydu. Parti içi çatışmalar ve parti liderliği için edilen büyük kavgalara rağmen, İşçi Partisine desteğin kendini koruduğu gözleniyor. Kendi lideriyle ve hükümetle anlaşmazlığa düşerek bakanlık görevinden istifa eden ve İşçi Partisi başkanlığına aday olan Ophir Pines Paz ile Ami Ayalon ve başkanlık yarışına katılacağını açıklayan eski Başbakan Ehud Barak gibi popüler isimlerin İşçi Partisine taze kan sağladığı da belirtiliyor.

Ha'aretz-Diyalog kamuoyu araştırması, Tel Aviv Üniversitesinden Prof. Camil Fuchs önderliğinde ve 500 kişi arasında yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious