Olmert Mübarek ile telefonda görüştü

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

İsrail'de, göreve geldiği Ocak ayından bu yana Abbas ile dün gece ilk resmi görüşmesini yapan Olmert'in, bugün de Hüsnü Mübarek ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olmert'in sözcüsü Miri Eisin, iki liderin dün Kudüs'te yapılan görüşmeyi ele aldıklarını söyledi. Olmert ve Mübarek'in bir araya gelme konusunda anlaştıklarını ve kısa süre içinde görüşeceklerini bildiren sözcü, planlanan bu görüşme hakkında başka ayrıntı vermedi.

Bu arada, adı açıklanmayan İsrailli bir hükümet yetkilisinin de, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt'in Çarşamba günü temaslarda bulunmak üzere İsrail'e geleceğini söyledi.

OLMERT, ABBAS İLE YENİDEN GÖRÜŞECEK

Öte yandan, dün gece Kudüs'deki ikametgahında Filistin lideri ile bir araya gelen Olmert, bugün kabine toplantısında, Abbas ile yeniden görüşmeyi planladığını söyledi.

Olmert, Abbas ile “ilk görüşmenin kazanımlarını geliştirmek ve diplomatik gündemlerinde daha fazla ilerleme kaydetmek” için yeniden görüşeceğini ifade etti.

Başbakan Olmert, kabine toplantısında ayrıca, kaçırılan İsrailli asker henüz salıverilmese de, gelecek günlerde Filistinli tutukluların bazılarının serbest bırakılabileceğini bildirdi. Tarafların olumlu olarak niteledikleri dünkü iki saat süren görüşmede Olmert, Hamas hükümetinin iş başına gelmesinden sonra dondurduğu Filistin'e ait gümrük ve vergi gelirlerinden 100 milyon doları serbest bırakmayı kabul etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious