Olmert rüşvetten üçüncü kez sorgulanıyor

Olmert rüşvetten üçüncü kez sorgulanıyor.12886
  • Giriş : 12.07.2008 / 00:24:00
  • Güncelleme : 12.07.2008 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, hakkında ABD'li bir işadamından rüşvet aldığı suçlamasıyla açılan soruşturma çerçevesinde, bugün üçüncü kez polis müfettişlerine ifade veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olmert ile ilgili skandal, polis ve adli yetkililerin, 1990'ların başından itibaren yaklaşık 10 yıl boyunca yüz binlerce dolarlarla ifade edilen şüpheli nakit ödemeler olduğu yönündeki suçlamasıyla 2 Mayıs'ta kendisini sorgulamayı talep etmesiyle iki ay önce patlak vermişti.

Görevinden ayrılmak zorunda kalabileceği bir davayla karşı karşıya olan Olmert, ABD'li işadamıyla ilişkilerinde yanlış bir şey yapmadığını savunarak suçlamaları reddediyor. Olmert, resmen suçlanırsa istifa etme sözü vermişti.

New Yorklu Yahudi işadamı Morris Talansky, 27 Mayıs'ta Kudüs Bölge Mahkemesi'nde verdiği ön ifadede Olmert'e 15 yıllık süre içinde, hiçbir zaman geri ödenmeyen borçlar da dahil 150 bin dolar verdiğini söylemişti. Olmert ise paraların yasal çerçevede seçim kampanyalarında kullanıldığını ifade etmişti.

Olmert'in avukatlarının, 17 Temmuz'da başlayacak ve birkaç gün sürmesi beklenen duruşmalarda, Talansky'ye çapraz sorgu yapmayı planladığı belirtiliyor.

İsrailli müfettişler, kanıt arama çalışmaları çerçevesinde ABD'de de incelemelerde bulunmuştu. Olmert hakkındaki iddialar, 1990'lı yıllarda Kudüs Belediye Başkanı ve sonrasında Sanayi ve Ticaret Bakanı olduğu uzun dönemi kapsıyor.

Hakkındaki soruşturmanın koalisyon hükümetinde krize yol açması, Olmert'in partisi Kadima'da liderlik seçimi yapılmasını kabul etmesiyle önlendi. Çünkü Kadima'nın koalisyon ortağı İşçi Partisi'nin lideri Savunma Bakanı Ehud Barak, Olmert'e görevinden çekilmesi çağrısında bulunmuştu.

Kadima, parti liderliği seçiminin eylül ayında yapılacağını dün doğruladı. Bir gazetenin araştırmasına göre, parti liderliğini Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin kazanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*