Olmert: Suriye'yle savaş istemiyoruz

  • Giriş : 06.06.2007 / 14:28:00

Olmert, güvenlik kabinesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada savaş istemediklerini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, güvenlik kabinesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada Suriye'yle savaş istemediklerini ifade etti. Olmert, bununla birlikte 'yanlış hesaplamaların' taraflar arasında çatışmaya yol açabileceği uyarısını yaptı. Yazılı açıklamada, bu mesajın Suriye'ye farklı diplomatik kanallar aracılığıyla gönderildiği kaydedildi.

Suriye'nin savaşa hazırlandığı yönünde istihbarat raporları İsrail basınına yansırken, Tel Aviv'in güvenlik kabinesi konuyu görüşmek üzere toplandı. Toplantı, Suriye ile sınırda bir çatışma ihtimalini konu alan tatbikattan bir gün sonra gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde Ordu radyosuna açıklama yapan Savunma Bakanı Amir Peretz, ordunun Suriye cephesinde her türlü olumsuz gelişmeye hazır olmak zorunda olduğunu vurguladı. Suriye'ye karşı saldırgan niyetlerinin olmadığını savunan Peretz, müzakerelere başlamak için her ihtimali değerlendireceklerini söyledi.

Güvenlik kabinesindeki görüşmenin ardından yazılı açıklama yapan Başbakan Olmert, Suriye'yle savaş istemediklerini ifade etti. Olmert, bununla birlikte 'yanlış hesaplamaların' taraflar arasında çatışmaya yol açabileceği uyarısını yaptı. Yazılı açıklamada, bu mesajın Suriye'ye farklı diplomatik kanallar aracılığıyla gönderildiği kaydedildi.

İki ülke arasında barış görüşmeleri 7 yıl önce kesilmişti. Türkiye'nin aracılığıyla başlayan gizli görüşmelerden de sonuç alınamamıştı. İki ülke arasındaki görüşmeler, İsrail'in 40 yıl önce işgal ettiği stratejik Golan tepeleri meselesinde kilitlenmişti. İsrail Radyosu'na açıklama yapan Emekli İşleri Bakanı Rafi Eytan, eğer Suriye gerçekten müzakere etmeyi istiyorsa, karşılığının iyi saptanması durumunda Golan tepelerini pazarlık konusu yapabileceklerini söylemişti.

Bu arada Ulaştırma Bakanı Şaul Mofaz başkanlığındaki bir heyet de Amerikalı yetkililerle Washington'da Perşembe günü aynı meseleyi görüşecek. Başbakan Ehud Olmert ise yarın Beyaz Saray'da ABD Başkanı George Bush'la bir araya gelecek.

OLMERT - ABBAS GÖRÜŞMESİ ERTELENDİ

Ehud Olmert'le Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında birkaç gün içerisinde yapılması beklenen görüşmenin süresiz olarak ertelendiği bildirildi. Abbas'ın yardımcılarından Nebil Amr, zirve için daha fazla hazırlık yapılması gerektiğini kaydetti. İsrail tarafı da, görüşmenin Filistin tarafının isteği üzerine ertelendiğini doğruladı.

İki lider en son 15 Nisan'da bir araya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious