Olmert Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, daha önce ertelenen ziyaretini yapmak üzere 14 şubat çarşamba günü Türkiye'ye geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmelerde, Türkiye-İsrail ikili ilişkilerinin yanı sıra İsrail-Filistin sorunu, Filistin'deki iç gelişmeler, Lübnan ve Irak'taki gelişmeler, İran'ın nükleer enerji çalışmaları gibi bölgesel sorunların da ele alınması bekleniyor.

Başbakan olarak Türkiye'yi ilk kez ziyaret edecek olan Olmert'in temasları sırasında enerjiyle ilgili konuların da gündeme gelmesi bekleniyor. Bu çerçevede, Karadeniz-Kızıldeniz projesinin masaya yatırılması ve buna ilişkin 2007 ortalarında imzalanması öngörülen anlaşmanın hazırlıklarının görüşüleceği belirtiliyor.

Dünyada ilk niteliği taşıyacak olan hatla petrol, doğal gaz, su ve elektriğin aynı anda taşınması hedefleniyor. Bu projeyle Filistin, Ürdün gibi ülkelere su götürülmesi ve böylelikle bölgedeki su geriliminin hafiflemesi de amaçlanıyor.

-ERTELENEN ZİYARET-

Olmert'in 14 şubat çarşamba akşamı geleceği Ankara'dan ertesi gün ayrılması bekleniyor.

İsrail Başbakanı Olmert'in bundan önce 24-26 ağustos 2006 tarihleri için belirlenen ziyareti, Lübnan'a ilişkin sıcak gelişmeler nedeniyle ertelenmişti.

Olmert, bundan önce Türkiye'ye en son başbakan yardımcısı sıfatıyla 14-15 temmuz 2004 tarihinde gelmişti. Ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilerek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü ile görüşmüştü. Olmert'in, ailevi nedenlerden dolayı şehir dışında olan Başbakan Erdoğan ile bir araya gelememesiyse bazı spekülasyonlara yol açmıştı.

İsrail'in Irak'ın kuzeyinde Kürt gruplara askeri eğitim verdiği iddialarına yanıt olarak dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron'dan getirdiği "İsrail'in Irak'ın kuzeyinde hiçbir faaliyetinin bulunmadığı" mesajını Erdoğan yerine Gül'e ileten Olmert, Başbakan Erdoğan ile görüşememesinin teknik bir sorun olduğunu belirterek, ''Cezalandırıldığımı düşünmüyorum'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious