Olmert ve Peretz kan kaybediyor

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Başbakan Ehud Olmert ile Savunma Bakanı Amir Peretz’in, 100 günlük sürede desteklerini büyük ölçüde yitirdikleri ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Smith Research adlı kuruluş tarafından yapılan ve iş çevrelerinin yayın organı Globes’da yayımlanan kamuoyu araştırmasına göre, çatışmalar sırasında yüzde 73’lerde olan Olmert’in savaş performansına”iyi” diyenlerin oranı, ateşkes sonrası yüzde 34’e geriledi.

Anketi yanıtlayanların yüzde 62’si ise Olmert’in savaşı düzgün yönetemediği görüşünde.

Peretz’in işini iyi yaptığını düşünenlerin oranı da 1 hafta öncesine göre yüzde 62’den yüzde 31’e geriledi.

İsrail’in Lübnan’daki savaşı kazanıp kazanmadığı sorusuna ise yüzde 44 oranında “evet” yanıtı çıktı.

Ankete katılanların ancak yüzde 6’sı ateşkesle İsrail’in hedeflerinin çoğunu yerine getirdiği görüşünde. Yüzde 25 ise “bu koşullar altında daha iyisi yapılamazdı” derken, yüzde 38 “iyi olmadı ama İsrail kabul etmek durumundaydı” dedi. Yüzde 28’lik bir kesim ise ateşkesi “ileride yeni savaşlara yol açacak kötü bir anlaşma” olarak değerlendirdi.

Teleseker adlı araştırma kuruluşunun kamuoyu yoklamaları ise Olmert’in savaş öncesi performansından memnun olanların oranını yüzde 43, savaş süresinceki performansından memnunların oranını yüzde 78, savaş sonrası performansından memnun olanların oranını da yüzde 40 olarak gösterdi.

Teleseker araştırmasında, Peretz’in savaş öncesi uygulamalarına olumlu diyenlerin oranı yüzde 28’ken, savaş dönemindekilere olumlu bakanların oranı yüzde 61 oldu. Peretz’i ateşkes sonrasında “iyi” bulanların oranı da yüzde 28 oldu.

Teleseker’e göre, İsrail’in savaşı kazandığını söyleyenlerin oranıise yüzde 18’lerde kaldı.

İsrail’in ateşkesi kabul etmesinin doğru olup olmadığı sorusuna ise yüzde 53 “hayır” yanıtını verdi.

Teleseker, katılımcılara savaş

başarısızlıklarının sorumluluğunun kimde olduğu sorusunu da yöneltti. Buna göre katılımcıların yüzde 49’uOlmert, yüzde 41’i Peretz, yüzde 40’ı da Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un sorumlu olduğunu düşünüyor. Yüzde 3 oranındaki bir azınlık ise savaşta başarısızlık olmadığı görüşünde.

Anket, bugün seçimlerin yapılması durumunda, muhalefetteki Likud’un halen 12 olan sandalye sayısının 20’ye çıkacağı, iktidar ortaklarından İşçi Partisi’nin 19 olan milletvekilliği sayısının 15’e düşeceği, Kadima’nın ise 29 sandalyede kalmayı sürdüreceğini ortaya koydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious