Olmert'i istifaya çağıracak

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

İsrail koalisyon grubunun başkanı Kadima Partili Yitzaki, Olmert'i, 3 Mayıs Perşembe günü yapılacak Kadima grubunun meclis toplantısında istifaya çağıracağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail Radyosu'nun haberine göre Yitzaki, raporun yansımalarının ardından, Olmert'in yerini alabilecek olası isimler doğrultusunda bugün bir grup Kadima milletvekiliyle görüşmeler yaptı.

Yitzaki ile görüşen Kadimali milletvekillerinin, görüşmelerde Olmert'in derhal değiştirilmesi gerektiği üzerinde durulduğunu söyledikleri belirtiliyor. Kadimalı milletvekilleri, Yitzaki'nin, dışişleri bakanı Tzipi Livni'yi Olmert'in yerine tercih edilen isim olarak işaret ettiğini kaydettiler ve bu girişimin Livni ile koordineli olarak başlatıldığı görüşünde olduklarını da dile getirdiler.

Kanal 2 Televizyonu, Kadima grubunun çoğunluğunun, başbakana görevi bırakması için bir çağrı yapılması eğiliminde olduklarını bildirdi.

Kanal 10 Televizyonu da Livni'nin yardımcılarına, ''Olmert gitmeli'' dediğini duyurmuş ve Olmert'in yerine geçme arayışı içinde olduğunu kaydetmişti.

Livni, Kadima Partisi içinde Olmert'in yerini alabilecek en önde gelen isim olarak görülüyor. İsrail Dışişleri Bakanı, Winograd raporu konusunda herhangi bir eleştiriden kaçınmış ve raporu önce inceleyeceğini söylemişti. Livni ayrıca, raporun hışmına uğrayan Olmert'e de kamuoyu önünde destek vermekten uzak durdu.

LİVNİ'DEN, SÖYLENTİLERE YALANLAMA
Livni'nin bürosundan bir açıklama yapılarak, İsrail Dışişleri Bakanı'nın, Olmert'i devirerek yerine geçmek için gizli girişimlerde bulunduğu haberleri yalanlandı.

Açıklamada ayrıca, Livni'nin yarın kamuoyuna Winograd raporuyla ilgili görüşlerini içeren resmi bir açıklama yapacağı da duyuruldu. Kadimalı koalisyon grubu başkanının başlattığı girişimin Kadima içinde nasıl bir destek bulacağı henüz belirsiz. Partili milletvekillerinden yalnızca Marina Solodkin, bugün Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada, raporu çok ciddi bulduğunu, Olmert'in savaş sırasında çok önemli yanlışlıklar yaptığını belirterek, istifa etmesi gerektiğini söylemişti.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter ile Konut Bakanı Meir Şetrit ise Olmert'e destek vermiş ve her ikisi de ''Olmert'in arkasındayım'' diye konuşmuşlardı.

İsrail Başbakanı ve Kadima Partisi Genel Başkanı Ehud Olmert ise yarın parti grubunu akşam saatlerinde toplayarak, raporu ve sonrasında yapılması gerekenleri tartışacak. Ayrıca İsrail Parlamentosu (Knesset), 3 Mayıs Perşembe günü özel bir oturumda Winograd raporunu görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious