Olmert'in ziyaretinde koruma çatışması

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in Türkiye ziyaretinde de ABD Başkanı George W. Bush’a uygulanan A Tipi Koruma sistemi uygulandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan’ın davetlisi olarak dün Ankara’ya resmi ziyarette bulunan İsrail Başbakanı Olmert için, ABD Başkanı Bush ve Papa 16. Benedikt’e uygulanan koruma yöntemi uygulandı. Olmert’e yönelik bir saldırı ya da protestoyu önlemek için olağanüstü çaba gösteren Ankara Emniyet Müdürlüğü, aracının geçeceği güzergahları trafiğe kapattı.
3 bin polisin görev yaptığı koruma tedbirleri Esenboğa Havalimanı’ndan itibaren uygulanmaya başlandı. Güzergah üzerinde yüksek mevkilerde keskin nişancıların bulunduğu gözlenirken, zaman zaman polis helikopteri de bölgede denetim yaptı.
Temaslar süresince konuk başbakan Olmert için aynı model ve plakalı iki mercedes araç tahsis edildi. Olmert'in tüm ziyaretlerinde bu iki araç kullanılarak hedef şaşırtıldı.

KORUMA TARTIŞMASI

Sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleşen ziyarette zaman zaman gerginlikler de yaşandı. Başbakanlık'taki resmi karşılama töreninde kendisini belli eden ilk olay Erdoğan'ın koruma müdürü Halit Özgül ile Olmert'in yakın koruması arasında yaşandı. İki lider kırmızı halı üzerinde yürürken, korumalar da gizli bir yarış içine girdi. Halit Özgül, İsrailli korumanın öne doğru çıkmasını eliyle engelleyince, küçük bir itişme yaşandı.
Törenin ardından yaşanan ikinci olay ise bu kez Başbakanlık binası protokol kapısında meydana geldi. Bu kapıdan girmek isteyen İsrail Başbakanı Olmert’in korumaları buradan alınmayarak, Başbakanlık binasının diğer kapısından içeri girmeleri sağlandı. Yaşanan kısa süreli gerginlik, İsrailli korumaların ısrardan vazgeçerek, beklemesiyle son buldu.
Ziyareti takip eden İsrailli gazetecilerin de diğer kapıdan X-ray cihazından geçerek binaya girmelerine izin verildi.

SHERATON OTELİ KAPISINA ÇADIR

Konuk İsrail Başbakanı'nın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmesi sırasında da olağanüstü güvenlik önlemleri dikkatlerden kaçmadı. Olmert, görüşmenin yapılacağı Sheraton Oteli'ne, giriş kapısının önüne kurulan özel bir çadırdan girdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious