Olmert'ten duvar için ilginç savunma

Olmert'ten duvar için ilginç savunma.12509
  • Giriş : 23.12.2008 / 20:44:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Batı Şeria ile İsrail'i birbirinden ayıran tartışmalı duvarın ''bir terörle mücadele modeli'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olmert, duvar inşaatı şantiyesini ziyareti dolayısıyla yaptığı açıklamada, ''Kudüs bölgesindeki duvar inşaatının 2009 sonuna kadar bitirilmesi lazım. Bu, İsrail'in güvenliği için yaşamsal önem taşıyor'' ifadesini kullandı.

Kudüs bölümüne düşen duvar 164,5 kilometre uzunluğunda ve bunun 110 kilometrelik bölümü tamamlanmış durumda, 50 kilometrelik bölümü ise inşa halinde bulunuyor.

Olmert, Uluslararası Adalet Divanı'nın Temmuz 2004'te yasa dışı ilan ettiği duvarı savunduğu açıklamasında, ''Duvarın olduğu yerde İsrail vatandaşlarına karşı terör önlendi'' dedi ve eleştirilen duvarın bugün bir intihar saldırılarından korunmak için bir model haline geldiğini ifade etti.

Bittiğinde 700 kilometreden fazla uzunluğa sahip olacak duvar, İsrail tarafından Filistin'den gelen saldırıları sınırlandırmaya olanak sağlayan bir meşru önlem olarak tanımlanırken, Filistinliler ise bu yapıyı ''ırkçı duvar'' olarak niteliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*