Olmert'ten Suriye'ye sıcak mesajlar

Olmert'ten Suriye'ye sıcak mesajlar.12886
  • Giriş : 13.07.2008 / 20:09:00

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, iki ülke arasında barış anlaşması sağlanması halinde, İsrail ile karşılıklı büyükelçi göndererek ve ikili anlaşmalar yaparak, normal ilişkiler kurmaya hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beşşar Esad, Katar televizyon kanalı El Cezire'ye yaptığı açıklamada, "Barış sürecinin başından beri, bir barış anlaşması çerçevesinde İsrail ile normal ilişkiler kurmaktan bahsettik. İster normal ilişkiler, ister normalleşme densin, pek bir önemi yok. Kastettiğimiz, iki ülke arasında büyükelçiliklerle, temaslarla ve anlaşmalarla, diğer ilişkiler ne olursa olsun normal ilişkiler" diye konuştu.

Akdeniz için Birlik (AİB) zirvesi sebebiyle Paris'te bulunan Suriye Devlet Başkanı Esad, ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileştiği gibi, bozulabileceğini, ilişkilerin soğuk olduğu gibi, sıcak da olabileceğini belirterek, "Bu her devletin egemenliğine bağlıdır. Bu yüzden normal ilişkiler diyoruz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail ve Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerde, Türkiye'nin arabulucuk rolünü Paris'te devam eden Akdeniz için Birlik zirvesinde de sürdürdüğü bildirilmiş, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a mesaj gönderdiği belirtilmişti.

Olmert'in sözcüsü Mark Regev, Erdoğan ile yapılan görüşmede, İsrail'in Suriye ile barış görüşmelerinde "ciddi oldukları mesajını gönderdiklerini" söylemiş, "Barış müzakerelerinin ilerlemesi konusunda ciddi olduğumuzu ilettik" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*