Olmert'ten Suriye'ye Türkiye aracılığıyla mesaj iddiası

  • Giriş : 08.06.2007 / 10:12:00
  • Güncelleme : 08.06.2007 / 10:33:09

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Suriye'ye Türkiye aracılığıyla yeni bir barış mesajı gönderildiği öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı George Bush'tan da onay alan Olmert, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a, "Şam'la barışın bedelini biliyoruz, bunu ödemeye de hazırız" mesajı verdi.

Habere göre, 24 Nisan tarihinde Bush'la bir saati aşan gizli bir telefon görüşmesi yapan Olmert, Suriye'yle barış görüşmelerinin yeniden başlaması ihtimalini değerlendireceklerini ifade etti. George Bush da İsrail'in bu girişimine karşı çıkmayacağını söyledi.

Bush'tan izin alan Olmert, Türkiye ve Almanya aracılığıyla Esad'a gizli mesajlar gönderdi. Olmert, mesajında "Suriye'yle barış anlaşması için Golan tepelerini iade etmem gerektiğini biliyorum. Barışın sağlanması için üzerime düşeni yapacağım" dedi.

İsrail, Golan tepelerini 40 yıl önceki 6 Gün Savaşı'nda Suriye'den almıştı.

İddiaya göre Olmert, "İsrail'in Golan tepelerinden çekilmesi halinde Suriye de üzerine düşeni yapacak mı, sizden bunu duymak istiyorum. İran, Hizbullah ve Filistinli gruplarla ittifakınızı kademeli olarak azaltacak, terörü finanse edip desteklemeye son verecek misiniz?" ifadelerini kullandı.

Gazete, Beşşar Esad'ın bu mesaja henüz herhangi bir cevap vermediğini öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious