Olmuksa fabrikasında yangın

Olmuksa fabrikasında yangın.5875
  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Sabancı Holding'e ait OlmukSA oluklu mukavva fabrikasında yangın çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan OlmukSA'da henüz bilinmeyen nedenle fabrikanın palet bölümünde yangın çıktı. Bobin ambarına sıçrayan korkunç alevler kısa süre içerisinde bütün fabrikayı sardı.

İnegöl İtfaiye Müdürlüğünün müdahalesi yetersiz kalınca, çevre belde ve ilçeler ile Bursa'dan destek istendi. Havanın aşırı sıcak olması ve esen rüzgarın da etkisiyle kontrol altına alınamayan yangın, OlmukSA fabrikasının hemen arka kısmında bulunan İSKO A.Ş.'ye ait hurda deposu ile Tekmis ve Göliplik tekstil fabrikalarının bahçelerine yayıldı. İSKO A.Ş.'nin hurda fabrikasında bulunan 4 adet otomobil, vatandaşların gayretleri ile depodan güçlükle çıkarıldı. Araçların çıkarılmasının ardından hurda deposu da alevlerin içinde kaldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden, Gürsu, Kestel ve Yenişehir ilçeleri ile İnegöl'e bağlı Yenice, Kurşunlu ve Tahtaköprü belediyelerinden gelen itfaiye araçlarının yanı sıra Organize Sanayi Bölgesindeki bazı firmalara ait itfaiye araçlarının müdahalesi alevleri uzun süre durdurmaya yetmedi.

Çevredeki fabrikaların çalışanları ile olay yerine gelen vatandaşlarda söndürme çalışmalarına katıldılar. OlmukSA'nın depolarındaki kağıt bobinlerinin alev topu gibi havaya yükselip, çevreye düşmesi nedeniyle Tekmis ve Göliplik Tekstil fabrikalarının bahçesindeki otları da tutuşturan alevlere, söz konusu fabrika çalışanları kendi imkanları ile müdahale ederek, fabrika binasına sıçramamasına gayret gösterdiler.

Yangın tehlikesi nedeniyle Tekmis fabrikasında çalışmalar durduruldu. OlmukSA fabrikası çalışanlarından bazıları yangını korkulu gözlerle izlerken, bazıları ise gözyaşlarını tutamadılar.

Yangına Bursa'dan gelen Sivil Savunma Müdürlüğüne ait yangın söndürme helikopteri ile birlikte 3 helikopter müdahale etti.

Alevlerin arasında kalan bir itfaiye aracının lastikleri tutuşarak yanma tehlikesi atlattı. Yoğun dumandan etkilenen iki itfaiye görevlisi, olay yerinde bekletilen 112 Acil Ambulans aracı ile İnegöl Devlet Hastanesine götürülerek gerekli müdahaleleri yapıldı. İtfaiye görevlilerinin hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Başkan Yardımcısı Yusuf Şen'in de izlediği yangından yükselen dumanın çevreye yayılması ile Organize Sanayi Bölgesi bir anda dumanlar içerisinde kaldı. Çevrede yoğun güvenlik önlemleri alan İnegöl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Organize Sanayi Bölgesi ana cadde ve yangın yönündeki caddeleri trafiğe kapattılar. Yoğun dumanın etkilediği Bursa Ankara karayolunda da kısa bir süre trafik akışına izin verilmedi.

18 bin metrekare alan üzerinde kurulu bulunan ve toplam maliyeti 150 milyon dolar olduğu belirtilen OlmukSA fabrikasının büyük bölümünü kül eden yangın, 20 civarında itfaiye aracı ve Bursa İl Sivil Savunma Müdürlüğünün helikopteri ile Bursa'dan, İnegöl'den ve çevre ilçelerin Orman İşletme Müdürlüklerinden gelen arazöz araçlarıyla müdahale edilmesine rağmen yaklaşık iki saatlik yoğun çalışmalar sonucunda ancak kontrol altına alınabildi.

Yangına İnegöllü gönüllü itfaiyeciler ve Bursa'dan gelen AKUT ekibi de destek verdi.

300 kişinin çalıştığı fabrikada 6-7 bin ton civarında kağıt ve mukavvanın bulunduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious