Ölmüş PKK'lılar bile seçmen oldu!

Ölmüş PKK'lılar bile seçmen oldu!.11532
  • Giriş : 15.12.2008 / 23:27:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural"a TÜİK"ten ulaşan bir bilgi mektupta birbirinden inanılmaz iddialar yer alıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural"a TÜİK"ten ulaşan bir bilgi mektubu, seçmen sayısı artışıyla ilgili tartışmalar konusunda yeni iddiaları gündeme getirdi. Konuya en yakından tanık olan kişi yazdığı mektupta nüfus sayımının nasıl yapıldığına ilişkin bilgi verdikten sonra "bir günde bilgisayara 5 milyon kişi eklendi ve sayım bitmiştir dendi. Dağda ölen PKK'lıların bile seçmen olarak kaydedilmiş olması mümkün" diyor.

Ortalığı karıştıracak mektupta şunlar yazıyor:

SEÇMEN SAYISI NASIL BELİRLENİYOR?

“Ülkemizdeki tüm caddeler, sokaklar, köyler, mezralar ve buralardaki haneler numara altına alınarak UATV sisteme yüklendi. Bu veri tabanı belediye teşkilatı olan yerlerde, belediyelerde, köylerinki ise özel idarelerde bulunmaktadır. Nüfus müdürlükleri de adres kaydı yaparken bu veri tabanını kullanmaktadırlar. Veri tabanında olmayan bir haneye kişi adres kaydı yapmak mümkün değildir.

İkinci aşama nüfusu sayımı idi. Sayım memurları UATV"den elde edilen adreslere giderek sayımlarını yaptılar. Sayıma Şubat 2007"de başladık. Listeler 20 Nisan 2007"den itibaren muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. 2007 Temmuz seçimleri nedeniyle Mayıs 2007"de seçmen kütükleri askıya çıkarılınca kargaşa olmaması için askıdan indirildi.

NUFUS 2 AYDA 2 MİLYON ARTTI

Seçmen kütüklerinde sonra tekrar çıkarıldı. Haziran 2007"de askıdan indirildi. Sayımın yapıldığı aylarda MERNİS"te bulunan canlı nüfus 72,4 milyondu. Biz alandan aldığımız tüm kişi bilgilerini MERNİS"teki kayıtlarla eşleştiriyorduk. 14 Haziran 2007 itibariyle yani listelerimizin askıdan indiği tarihte ulaştığımız nüfus 62 milyon 668 bindi. Ağustos 2007"de bu sayı 64 milyon 574"e yükseldi. Bu tarihte istihdam ettiğimiz tüm sayım memurlarının görevine son vermiştik.”

MERNİS"LE 7 MİLYON 826 BİN FARK VARDI”

Mektupta alandaki çalışmalar tamamlandıktan sonra Mernis"le TÜİK"in sayımı arasındaki farkın 7 milyon 826 bin olduğu belirtilirken, Mernis"te çift T.C kimlik numaralı vatandaşlar olduğunun ileri sürüldüğü kaydedildi.

Bu durumun araştırmasının yapıldığını yaklaşık 80 bin kişinin bu durumda olduğunun tespit edildiği ifade edilen mektupta, bu tarihten sonra da ulaşılamayan kişileri bulmak üzere TÜİK"in Kalite Kontrol çalışması yaptığı kaydedildi.

DAĞDA ÖLMÜŞ PKK"LILAR BİLE SEÇMEN

Mektupta, T.C kimlik numarası bulunmasına rağmen hiçbir adreste bulunamayan kayıt kişilerinde ailenin beyanı esas alınarak veya aile kütüğünden girilerek sisteme dahil edildiğine dikkat çekilerek “Bugün dağda olan veya çatışmalarda ölmüş PKK"lıların isimlerinin ailelerinin bulunduğu adrese seçmen olarak kaydedilme ihtimali çok yüksektir.” denildi.

NÜFUS SAYIM FORMLARI İMHA EDİLDİ

TÜİK"in sayım için 71 milyon YTL harcadığı ancak sonucun tam bir fiyasko olduğu belirtilen mektupta, nüfus sayımı için kullanılan formların imhasının ise 20 Kasım 2008 tarihli TÜİK genelgesi ile istendiği vurgulandı. Mektupta, “Ulaşılamayan kişiler kütüklerin bulunduğu yerlere kaydedilmiştir. YSK oraya seçmen kaydetmiştir. Kaydı verilemeyen ölüler seçmen kütüklerine dahil edilmiştir. Yurt dışında yaşayıpta adres kayıtlarını yaptırmayanlar yurt içinde seçmen gözükmektedir. Burada sorgulanması gereken hiçbir adreste görünmeyen kişi sayısı ve bunların nüfusa nasıl dahil edildiğidir.

TÜİK hiçbir adreste görünmeyen vatandaşların sayısını "gizli" olduğu gerekçesiyle basına vermemişti. Düğümü bu sorunun cevabı çözecektir.” görüşü dile getirildi.

“YSK DENETİM GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİ”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise 101 bin 922 adreste 15 ve üstünde seçmen sayısının yazılı olduğunu tespit ettiklerini belirterek “Kardeşimin bile evinde kendisinin dışında 6 kişi görünüyor” dedi. Vural, YSK"nın denetim görevini yerine getirmesi gerektiğini belirterek tespit edilecek bir günde seçmen kütüğü yazımının yeniden yapılmasını önerdi. 5 milyon seçmenle ilgili bir boşluk olduğunu belirten Vural, sahte kimlikle oy
kullanılabileceğine dikkat çekti. İstanbul Beylikdüzü"nde 8 bin kişinin tespit edildiğini, Jandarma ve YSK"ya bildirildiğini kaydeden Vural, “YSK"nın sorun yok demesiyle olmuyor. Bir an önce denetim görevini yerine getirmeli” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*