'Ölü tavuğa böyle davranılmaz'

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısına, Manisa'da iki hafta önce meydana gelen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan kaza sonrası yaşanan skandal damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Feci kazada can veren Mardinli ailenin cenazelerinin, koltukları sökülen bir minibüsle battaniyeye sarılı olarak üst üste memleketlerine gönderilmesi, Başbakan’ı sinirlendirdi. Manisa Valisi ile tefonda görüşen Erdoğan, "Koskoca ilde nasıl nakil ambulansı bulamazsınız? Hiçbir yerden bulamıyorsan ara ben göndereyim. Tavuk ölse böyle davranılmaz. Böyle idarecilik olur mu?" dedi.

Manisa'da iki hafta önce meydana gelen kazada, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda takla atıp karşı şeride geçen minibüs, Hummer ciple çarpışmış, minibüsteki 9 tarım işçisi hayatını kaybederken, 13 kişi yaralanmıştı.
Kazadan sonra 7 tarım işçisinin cenazelerinin sıradan bir minibüsle, istiflenmiş şekilde ve yıkanmadan, kanlı olarak Mardin'e yollandığını MYK toplantısında öğrenen Erdoğan çok sinirlendi. Yakınlarından birinin cesedi gördükten sonra canına kıydığı da Erdoğan'a iletilince, toplantı sırasında hemen Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk arandı.
Valiyle oldukça sert konuşan Erdoğan'ın "Cenazeleri yıkanmamış, kefenlenmemiş. Minibüse atıp götürmüşler. Bu yaptığınız ne dinimize uyar ne geleneğimize! Böyle idarecilik olur mu? Koskoca ilde nasıl nakil ambulansı bulamazsınız? Hiçbir yerden bulamıyorsan ara ben göndereyim. Tavuk ölse böyle davranılmaz. Sen valisin'' diye çıkıştığı öğrenildi. Mardin Valisi'yle de görüşen Erdoğan, daha sonra İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’yu arayarak “Bu işin hesabını sor'' talimatı verdi.
Erdoğan'ın daha sonra Mardinli aileyi arayarak özür dilediği öğrenildi.

PARALARI YOKTU

Mardin Mazıdağı'nda yaşayan Eken ailesi feci kazada 7 ferdini yitirmişti. Cenazeleri memleketlerine götürmek isteyen ailenin cebinden yalnızca 14 YTL çıkması, kaymakamlık ve valilikten yardım alamamaları üzerine, bir vatandaş minibüsünü tahsis etti. Koltukları sökülen minibüse, battaniyelere sarılan cenazeler üst üste yerleştirildi. Uzun yol boyunca bozulmaya başlayan cenazeler, Mardin'e ulaştığında manzara daha da kötüydü. Olayın, Mardin’deki teşkilat toplantısına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın, başsağlığı ziyareti için gittiği aileden duyduklarını MYK’da anlatmasıyla ortaya çıktığı öğrenildi.

VALİ VE SAVCI: KİMSE ARAÇ İSTEMEDİ

Akşam Gazetesi'ne konuyla ilgili açıklama yapan Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, Saruhanlı Cumhuriyet Savcısı İhsan Tabur ve Saruhanlı Kaymakamı Osman Tunç, cenaze sahiplerinden araç talebi olmadığını söyledi.
Kaza soruşturmasını yürüten Savcı Tabur, “Aynı aileden 8 kişinin cesetleri devlet hastanesi morguna getirildi. Otopsi işlemlerinden sonra cenazeleri yakınlarına teslim etmek istedim. Yakınları hepsini birlikte alacaklarını, araçlarını ona göre hazırladıklarını söyledi. Ben de teslim ettim. Nakil talepleri olmadı'' dedi.
Vali Öztürk de “Başbakanımıza cenazelerin nakli konusunda herhangi bir araç talebinin olmadığını, Kaymakam’ın her ihtimale karşın üç ambulansı hazır tuttuğunu belirttim. Hasta yakınları cenazelerinin üçünü bir araçla İzmir Torbalı’ya, 5’ini de Mardin Mazıdağı’na götürmek için yola çıktı. Cenazelerin kokmasının söz konusu bile olmadığını Başbakan’a anlattım. Nişanlısının ölüm haberini alan ve cenazesinin koktuğunu söyleyen gencin bu yüzden intihar ettiği söyleniyor. Oysa intihar olayının cenazelerin tesliminden önce yaşandığını öğrendim. Bu olay büyütülüyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious