Ölüden nakledilen bağırsakla yaşayacak

Ölüden nakledilen bağırsakla yaşayacak.13578
  • Giriş : 19.02.2008 / 17:25:00

Burger hastalığı nedeniyle bağırsağının büyük bir kısmı alınan, sadece 3 santimetrelik bölümüyle yaşayan Şahin Yaşar'a (33) kadavradan alınan ince bağırsak nakledildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şahin Yaşar, yakalandığı burger hastalığı nedeniyle 7 yıl önce bacağının dizden itibaren alt kısmının kesildiğini söyledi. Yaşar, şunları kaydetti:

''Ameliyat sırasında sinir toplarını aldılar. Orada bir beze bırakılmış, o beze de kendini bağırsağa dolamış ve burada kangrene yol açmış. Ağrılar 6 ay önce artınca acile geldim, hemen ameliyatla bağırsağın büyük bir kısmını aldılar. 6 aydır hastanede nakil bekliyorum. Bir hafta önce nakil yapıldı.''

Bacağı kesilmeden önce karate öğretmeni olmaya çalıştığını, düzenli spor yaptığını ifade eden Yaşar, ''Ayağımda ilk sızlama başladığında doktora gittik, tırnak batmış dedi, tırnağım çekildi. Ondan sonra gittikçe ağrılarım çoğalmaya başladı. Bacağım 7 yıl önce kesildi, ilk önce diz altındaydı. Sonra diz kapağımın üstünden de kestiler'' dedi.

-''ZORLU BİR AMELİYATTI''-

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde görevli Opr. Dr. Özgür Kırdök, yakınlarının isminin açıklanmasını istemedikleri 54 yaşında bir kadına ait kadavradan aldıkları ince bağırsağı, Opr. Dr. Cezmi Karaca ile hastaya naklettiklerini bildirdi.

Opr. Dr. Kırdök, ''İnce bağırsakları besleyen damarların tıkanması nedeniyle daha önce büyük kısmı, ameliyatla çıkarılmış. Kalın bağırsak uzunluğu da ağızdan beslenmesini imkansız kılıyordu. Sadece damar yoluyla beslenebiliyordu'' diye konuştu.

Hastanın bu durumu karşısında ince bağırsak nakli için hazırlıklara başladıklarını ifade eden Opr. Dr. Kırdök, hastanede kadavra vericisinin çıkması üzerine operasyonun yapıldığını kaydetti.

Yaşar'ın sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren Kırdök, şunları söyledi:

''4,5 saat süren bir ameliyat sonrası organ nakli servisimize çıktı. Hasta şu anda ağızdan gıda almaya başladı. Değerleri iyiye gidiyor, ama hastanede yatış süresi biraz daha uzayabilir çünkü zorlu bir ameliyat geçirdi. Kendisinde burger hastalığı değimiz, küçük damarları tıkayıcı özellikte olan hastalık var. Bu hastalığın özeliğine bağlı olarak bağırsakları besleyen damarların tıkanıklığı sebebiyle ameliyat yapıldı. Kadavradan bağırsak nakli çok yapılan bir şey değil. İnce bağırsak nakli, ihtiyacı olan hastalar için hayati önem taşıyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious