Ölüm, çocuklarda ciddi stres sebebi

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Yard. Doç. Dr. Ayça Gürkan, ölümün çocuk ve ailesi için temel stres sebebi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Gürkan, "Çocuklar, ölüme beklenmeyen şekillerde tepki gösterebilmektedir. Bu travmatik olay, çocuk ve ailesinde ciddi psikolojik ve sosyal strese yol açabilir." dedi.

Çocukluk çağının, yas sürecine farklı bir yaklaşım getirilmesinin gerektiği bir periyot olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gürkan, "Yasın erken döneminde desteklenmeyen çocuk, bazı temel psikiyatrik bozukluklara kadar varabilen davranış problemleri geliştirmektedir. Çocuk ve ebeveyne uygulanacak erken dönem önleme destek programlarıyla çocuğun ve ebeveynin kayba karşı uygun bir uyum geliştirmesine yardımcı olunabilir. Hemşire ve terapist, çocuğun yasa uyum sürecinde önemli bir role sahiptir." şeklinde konuştu. Psikiyatri hemşiresinin çocuğa yönelik girişimlerinin sağlık bakım kalitesinin artmasını sağlayacağını kaydeden Gürkan, "Farklı gelişim dönemlerindeki çocukların, ölüme ilişkin anlayışları da farklıdır. Yasın görünümü ve sonuçları, çocuğun ölüm anında ölümle ilgili kavramlarının gelişimine bağlıdır. Bebeklerle okula çağındaki çocuklar arasında, ölüm kavramını anlama bakımından büyük farklılıklar vardır. Çocuğun ölümü anlaması için öncelikle biri öldüğünde neler olduğunu belirtmekte kullanılan kavramları anlaması gerekmektedir." dedi.

Çocuklarda kaygının, sevilen birinin ölümünden sonra sık gözlenen bir tepki olduğunu belirten Ayç Gürkan, "Onlara yakın biri öldüğünde, çocukların temel güven duyguları sarsılır. Duydukları kaygı büyük ölçüde sağ kalan ana, baba veya kendilerine bakan kişinin de başına bir şey geleceğidir. Korku ve kaygılarını çeşitli biçimlerde ifade ederler. Küçük çocuklar daha ısrarcı ve devamlı bir şeyler isteyen hale gelebilir. Ana ve babasının yanından ayrılmak istemezler. Sağ kalan ebeveyne aşırı bağımlılık geliştirirler." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious