Ölüm emrini Putin verdi!

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Litvinenko’nun yakın arkadaşı Rus işadamı Boris Berezovsky, kasım 2006’da ölen Litvinenko’nun ölüm emrini Putin’in verdiğine inandığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnglitere’nin başkenti Londra’da radyoaktif polonyum maddesiyle zehirlenerek öldürülen eski Rus ajanı Aleksander Litvinenko’nun yakın arkadaşı Rus işadamı Boris Berezovsky, kasım 2006’da ölen Litvinenko’nun ölüm emrini Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in verdiğine inandığını iddia etti.
İngiltere’de yayın yapan Sky televizyonuna özel mülakat veren Berezovsky, Putin’in cinayetin her detayında etkisi olmayabileceğini, ancak olayın arkasında bulunduğundan kuşku duyulamayacağını öne sürdü.
"Belki Putin, Litvinenko’nun polonyum ile öldürülmesi emrini vermiş değil, ama olayın arkasında olduğundan kuşkum yok. Zaten Putin olmadan polonyum elde etmek ve böyle bir suikastı organize etmek imkansızdır" diyen Berezovsky, bir başka arkadaşı olan eski KGB ajanı Andrey Lugovoy’un cinayeti işleyen isim olabileceği tahmininde de bulundu.
Berezovski, Lugovoy’un cinayeti işlediğinden mantıksal olarak yüzde 90 emin olabileceğini, ancak duygusal olarak bu gerçeği kabul etmeye hazır olmadığını da belirtti.
SKY televizyonu, Berezovski tarafından suçlanan Lugovoy’un, olayla kuşkulu olarak değil tanık olarak ilişkilendirildiğini hatırlatırken, suçu reddettiğine dikkati çekti.
Boris Berezovski, İngiltere’ye iltica talebinde bulunmuş ve talebi kabul edilmişti. Moskova yönetimi, halen İngiltere’de yaşamını sürdüren işadamının yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığını öne sürerek iadesini istiyor.
Litvinenko 23 kasım 2006’da Londra’da hayatını kaybetmiş, eski Rus ajanının radyoaktif polonyum 210 maddesiyle zehirlendiği tespit edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious