Ölüm kampından tecavüz iddiaları

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Enfal davasının dünkü duruşmasında dinlenen kadın tanıklar Saddam'ın ölüm kamplarında gördükleri kötü muameleyi ve korkunç tecavüz olaylarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Saddam ve diğer 6 sanığın mahkeme hakimi tarafından salondan atıldığı duruşmada perdenin arkasından dinlenen bir kadın tanık, 1988 yılı Nisan ayında ailesinin Iraklı askerler tarafından nasıl yakalandığını; anneannesinin ceza kampında öldüğünü ve bu kamplarda yapılan kötü muameleleri dile getirdi. Tanık, ''Bir gardiyan, kadın mahkumların göğüslerini ellemeyi alışkanlık haline getirdi. Bir gardiyan, 'sen benimsin' dediği bir başka kadını, ailesinin önünde tecavüz ettikten sonra vurdu. Bu kadın birkaç dakika hayatta kaldıktan sonra öldü''diye konuştu.

Yine bir perdenin arkasından konuşan bir başka kadın tanık da, mahkumların, tecavüz ettiği mahkumun intihar etmesine neden olan bir gardiyana saldırdıklarını ve daha sonra bu kişilerin çok kötü dövülerek cezalandırıldığını anlattı.

Bu kamplardaki kötü koşulları anlatan üçüncü bir kadın tanık, ''Bir kadının tuvalette doğum yaptığını, bebeğin göbek bağını kırık şişe camıyla kestiklerini ve bir çuvala sardıklarını'' söyledi.

Duruşmada dinlenen 5 kadın tanıktan bir tanesi de, Saddam'ın adamlarının mahkumlara karşı kimyasallar kullandığını söyledi. Bu kamplarda birçok çocuğun da hayatını kaybettiği belirtildi.

Davanın dünkü duruşmasında tanıklık yapan 4 kadın, Irak'ın güneyindeki Samava kenti yakınlarında bulunan Nigrat Salman kampına götürüldükten sonra toplu mezarlara gömülen onlarca yakınlarını nasıl kaybettiklerini anlatmıştı.

Savcılık, 1980'li yıllardaki Enfal operasyonunda ölüm kamplarında, bombalamalarda ve zehirli gaz saldırılarında 182 bin Kürtün öldüğünü belirtiyor. Saddam ve yardımcıları, bu operasyonun ayrılıkçı militanlara karşı meşru bir askeri kampanya olduğunda ısrar ediyor.

Saddam ve yardımcıları hakkında, Kürtlere karşı soykırım işlemek suçundan ölüm cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious