Ölüm kuyuları taşındı mı?

Ölüm kuyuları taşındı mı?.12905
  • Giriş : 16.03.2009 / 02:28:00
  • Güncelleme : 15.03.2009 / 23:08:31

3 günlük kazılarda kafatası dahil 17 kemik bulunan kuyularla ilgili yeni bir tartışma başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

JİTEM'İN ölüm kuyularında başlatılan kazı çalışmaları, biri kafatası parçası olmak üzere 17 kemik parçası bulunduktan sonra sona erdirildi. Kazılar sona ererken yeni bir tartışma daha başladı. Eski PKK ve JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın 1996 yılında 'ölüm kuyuları' hakkında konuşmaya başlamasının ardından kuyulardaki cesetlerin çıkarılarak başka yerlere götürüldüğü, bulunan kemik parçalarının da bu cesetlerden unutulan parçalar olabileceği iddia edildi.

KAZILAR 3 GÜNDE BİTTİ

PKK ve JİTEM itirafçısı Aygan'ın tarif ettiği ölüm kuyularındaki kazılar üç günde tamamlandı. Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk ve Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi'nin nezaretinde eski BOTAŞ tesislerinde yapılan kazılarda ilk gün iki kemik parçası ile bir fanila parçası bulundu. İkinci gün insan dirseği ya da ayak bileğine ait olduğu sanılan kemik parçası dahil 9 kemik parçası ile, saç teli, eldiven, maske ve yanmış insan elbiseleri bulundu.

SON gün kazılarında ise biri kafatası kemiği parçası olmak üzere 6 kemik parçası, ile daha çok Hizbullah cinayetlerinde kullanılan 'Domuz bağlı' yapılmış ip, terlik ve şapka parçası bulundu. Bulunan kemiklerin İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildiğini belirten JİTEM davası avukatlarından Tahir Elçi, 'Adli Tıp raporuyla bulunan kemiklerin insana ait olduğu belirlenirse sıra bu kemiklerin kime ait olduğunu belirlemeye gelecek. Kuyulardakilerin insan kemiğinin çıkması durumunda, yüzlerce insanın DNA testi için sıraya gireceği kesin' diye konuştu.

96'DA KEMİKLER TAŞINDI

AVUKAT Elçi şok bir iddiada daha bulundu. JİTEM'in işlediği tüm faili meçhullerin kurbanlarını kazılan iki kuyuya attığına inanmadıklarını belirten Avukat Elçi, 'Başka noktalarda da araştırma yapılması gerekiyor. Ayrıca biz kuyulardaki cesetlerin taşınmış olduğunu düşünüyoruz. Kendi kişisel görüşümü söyleyeyim. Özellikle et lokantasının olduğu bölgede, 1996'da oradan kemiklerin çıkarıldığını ama kamuoyuna yansımadığını biliyoruz' dedi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*