Ölüm kuyusuna Meclis el koydu

Ölüm kuyusuna Meclis el koydu.29267
  • Giriş : 21.01.2009 / 10:06:00

Kızıltepe'deki ölüm kuyusuna Meclis el koydu. Mardin Valiliği Meclis'e gönderdiği yazıda, kuyuda bulunan iki kişinin kemiklerinin DNA testine gönderildi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mardin'in Kızıltepe'deki ölüm kuyusuna Meclis el koydu. Mardin Valiliği Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı'na gönderdiği yazıda, kuyuda biri yetişkin erkek, diğeri çocuk veya kadına ait olduğu tahmin edilen kemiklerin bulunduğunu ve DNA testi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildiğini bildirdi. Meclis İnsan Hakları Komisyonu, kendisine de yansıtılan bu iddialarla ilgili Mardin Valiliği'nden bilgi istedi. Vali Mehmet Kılıçlar imzasıyla Komisyon Başkanı Zafer Üskül'e gönderilen yazıda (26 Aralık 2008) aktarılan bilgilere göre; Fatma Tunç isimli bir k i ş i avukatları aracılığıyla Kızıltepe Başsavcılığı'na başvuruda bulundu. Eşinin cesedinin kuyuda olduğunu iddia etti. Başvurudan sonra 17 Ekim 2008'de gösterilen yerde avukatların nezaretinde kazı yapıldı. Valiliğin yazısında, "Kuyudan, muhtemelen biri yetişkin erkek, diğeri çocuk veya kadın olabileceği değerlendirilen 2 kişiye ait kemiklerin çıktığı" belirtildi. Mardin Valiliği, kuyudan çıkan kemiklerin Yusuf Tunç'un akrabalarına ait DNA örnekleriyle birlikte incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderildiğini bildirdi. İncelemede, kemik DNA'larının Tunç'un yakınlarının DNA örnekleriyle örtüşüp örtüşmediği araştırılacak.

'SİVİLLER KAÇIRMIŞ'

Valiliğin, Meclis'e gönderdiği yazısındaki, "Kemiklerin Yusuf Tunç'a ait olmadığı ortaya çıkarsa başka ailelerin de bulunan kemiklerin kendi yakınlarına ait olabileceği yönünde dilekçe verebileceği değerlendirilmektedir" ifadesi dikkat çekti. Yazıda, Tunç'un sivil kişiler tarafından 1994'te kaçırıldığına dair Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verildiği, Tunç'un "kayıp şahıs" olarak aranmaya devam ettiği bilgisine de yer verildi.

MAKİNE VERİLDİ

Tunç'un yakınları, komisyona yaptığı şikâyette, kazı yapılması için savcılığın iş makinesi vermediğini ileri sürmüşlerdi. Valilik, "17/10/2008 tarihinde kuyu açılmıştır. Kuyuyu açmak için kullanılan iş makinesi şikayetçiler tarafından Kızıltepe Belediyesi'nden temin edilmiştir. Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iş makinesi temin edemeyiz ifadesi kesinlikle kullanılmamış, bu şekilde temin etmenin daha çabuk olacağı düşüncesiyle şikayetçiler tarafından temin edilmesi yoluna gidilmiştir. O gece geç vakte kadar kazı yapılmıştır." Emekli tuğgeneral Ersöz'ün yakalanmasından sonra yeni bir boyut kazanırken, kayıp aileleri yargılama sürecini Meclis'in de izlemesini istedi.

Şahin: Kim yakılmışsa söyleyin
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Eğer nerede, kim ve kimler, asit kuyularında yakılmışsa, lütfen adli makamlara yardımcı olun" dedi. TBMM Genel Kurulu'nda söz alan DTP Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, DTP'ye yönelik, "Siz, Nazizmi hortlattınız'' dediğini anımsatarak, "Naziler, fırında insan yaktılar ama Türkiye'deki Nazi anlayışı, asit kuyularında insanları yaktı'' dedi. Bunun üzerine hükümet adına söz alan Şahin, "Eğer nerede, kim ve kimler, asit kuyularında yakılmışsa, lütfen adli makamlara yardımcı olun. Bunların üzerine gitmezsek, o zaman eleştiri getirin. Ama siz, delilsiz bir takım isnatlarda bulunuyorsunuz " şeklinde konuştu.

Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*