Ölüm orucuna Arınç formülü

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

F Tipi cezaevlerindeki koşulları protesto amacıyla 264 gündür ölüm orucunda bulunan Avukat Behiç Aşçı'yı vazgeçirmek için Meclis Başkanı Bülent Arınç devreye giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meclis Başkanı Arınç, F tipi cezaevlerindeki koşulları protesto için 264 gündür ölüm orucunda bulunan avukat Aşçı'yı telefonla arayarak "Artık eylemi bırakın" diyecek.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, F tipi cezaevlerindeki koşulları protesto için 264 gündür ölüm orucunda bulunan Avukat Behiç Aşçı'nın eylemini bırakması için devreye girme kararı aldı. Arınç, önce Behiç Aşçı'nın ailesi, ardından kendisiyle görüşerek eylemi bırakmasını isteyecek. Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın harekete geçmesinde sivil toplum örgütlerinden gelen mektuplar etkili oldu. Arınç, ilk olarak bugün Meclis'e gelen 550 avukatı kabul edecek. Avukatlar ile Aşçı için neler yapılabileceğini konuşacak olan Arınç, çarşamba günü de makamında Aşçı'nın ailesi ile görüşecek.

TELEFON AÇACAK
Arınç, bu görüşmelerin ardından Aşçı'yı telefonla arayarak, "Yaşama hakkı kutsaldır. Eyleminizi bırakın artık, Ben de F tipi cezaevlerinde yapılması gereken iyileştirmeler için hem Başbakan hem de Adalet Bakanı ile görüşürüm. Sizden ricam lütfen eyleminizi bitirin. Siz de hukukçusunuz, ben de hukukçuyum. Daha sonra bu konuları oturup birlikte konuşuruz" diyecek. Arınç daha sonra Başbakan Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile görüşerek F tipi cezaevlerinde kısmi de olsa bazı düzenlemelerin yapılmasını isteyecek. Adalet Bakanı Çiçek, Aşçı'nın talepleriyle ilgili daha önce, "Ortak kullanım alanlarındaki çalışmaları daha da artırmayı düşünüyoruz" derken Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Arınç'ın bu girişimine nasıl cevap vereceği merak konusu oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious