Ölümcül virüs hızla yayılıyor

Ölümcül virüs hızla yayılıyor.12984
  • Giriş : 11.05.2009 / 13:46:00

Domuz gribi virüsünün görüldüğü ülkelerin sayısı artıyor. Virüs son olarak Çin ve Tayvan'a ulaştı. ABD'de ise ölümlerin sayısı 3'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), H1N1 virüsünün 29 ülkede 4 bin 379 kişiye bulaştığını ve 50 kişinin ölümüne yol açtığını duyurdu.
Virüsün görüldüğü ülkeler şunlar:

Meksika, ABD, Kanada, İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Portekiz, Polonya, İrlanda, Hollanda, Avusturya, Danimarka, İsveç, İsviçre, Yeni Zelanda, İsrail, Güney Kore, El Salvador, Hong Kong, Guatemala, Kolombiya, Kosta Rika, Brezilya, Japonya, Panama ve Arjantin.

ABD'de bir günde yaklaşık 300 yeni domuz gribi vakası tespit edildi. İngiltere ve Fransa'da görülen vaka sayıları artmaya devam ediyor.

Virüs son olarak Çin ve Tayvan'da da görüldü. Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Çengdu'da Bao soyadlı 30 yaşındaki bir erkekte A tipi H1N1 gribi şüphesi olduğu belirlendi.
UÇAKTA BOĞAZI AĞRIDI, ÖKSÜRDÜ
Bu kişinin dün Japonya ve Pekin aktarmalı olarak üniversite öğrenimi gördüğü ABD'den döndüğü öğrenildi.

Pekin'den Çengdu'ya giderken Bao'nun uçakta ateşi çıktı, boğazı ağrıdı, öksürdü ve burnu aktı. Uçaktan iner inmez Sichuan Halk Hastanesi'ne giden Bao, virüs şüphesi üzerine Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi'ne nakledildi. Burada yapılan testte Bao'da "zayıf pozitif" H1N1 virüsü tespit edildi.

Tedavi sırasında Bao ile temasta bulunan herkes gözetim altına alındı.

İlk şüpheli H1N1 gribi vakasına rastlanması üzerine resmi makamlar harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı Çengdu'ya bir uzman grubu gönderdi, virüs örneğinin ise ikinci bir teste tutulmasını talep etti.

Japonya'dan Pekin'e ve Pekin'den Çengdu'ya giderken Bao ile iki uçakta yolculuk edenlerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurması istendi.

ABD aktarmalı olarak Kanada'dan Japonya'ya gelen üç Japon vatandaşında H1N1 gribi görülmesi üzerine Çin makamları daha sonra Çin'e gelen aynı uçaktaki 7 kişiyi karantinaya almıştı.

TAYVAN'DA ANNE VE BEBEĞİ ŞÜPHELİ
Tayvan'da da bir kadın ile bebeğinin H1N1 virüsü kaptığından şüpheleniliyor.

Birkaç gün önce ABD'den Tayvan'a dönen 32 yaşındaki bir kadın ve 21 aylık bebeğine yapılan ilk testlerin sonucu, ülkedeki ilk şüpheli vaka olabileceğini gösteriyor. Anne ve bebek hastaneye kaldırıldı.

ABD'DE 3'ÜNCÜ ÖLÜM
ABD'de ise domuz gribinden ölenlerin sayısı 3'e yükseldi.

ABD Sağlık Bakanlığı, Washington eyaletinde bir kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Domuz gribinden şimdiye kadar Meksika'da 45, ABD'de 3, Kanada'da 1 ve Kosta Rika'da 1 kişi yaşamını yitirdi.

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yayılmasının hız kazandığı kaygısını dile getirdi ve virüsten 2 milyar kişinin etkilenme riski bulunduğunu açıkladı.

Brezilya'da dün virüsün insandan insana bulaştığı tespit edilmişti.

KANADA YÜZLERCE VİRÜSLÜ DOMUZU İTLAF EDİYOR
Kanada'da H1N1 virüsü taşıdığı kesinleşen yüzlerce domuz itlaf edilmeye başlandı. Alberta eyaletindeki domuz çiftliklerinde yapılan denetimlerde 1700 domuzda H1N1 virüsü saptanmıştı.

Alberta eyaletinde geçtiğimiz hafta Meksika'dan tatilden dönen bir domuz çiftliği işçisi, çiftlikteki hayvanlara virüs bulaştırmıştı.

Haberin duyulması üzerine, Kanada'dan canlı domuz ve işlenmiş domuz eti ile ürünleri alan birçok ülke, sipariş ve anlaşmalarını iptal etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*