Ölümcül yarışın kurbanı

  • Giriş : 10.06.2006 / 00:00:00

Geçen hafta motosiklet kazasında ölen Atila Tunç'un "Türkiye turuna" çıkmadığı, "Gündoğumundan günbatımına" denen yarışa katıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ölüm yarışına kurban gitti

Motosiklet kazasında ölen Atila Tunç'un, "Gündoğumundan günbatımına" denilen özel bir yarışa katıldığı; 1100 kilometrelik Sinop-Anamur parkurunu 12 saatte bitirmeye çalıştığı anlaşıldı.

Geçen hafta motosikletle Türkiye turuna çıktığı söylenen ve Kastamonu'da trafik tabelasına çarparak hayatını kaybeden Atila Tunç'un, ölümcül bir yarışın kurbanı olduğu ortaya çıktı. Altı arkadaşıyla birlikte yola çıkan Tunç'un hedefinin Türkiye turu değil, 1100 kilometrelik Sinop-Anamur karayolunu 12 saatte bitirmek olduğu anlaşıldı. "Gündoğumundan günbatımına" ismi verilen bu yarışta Tunç'un, güneş batmadan Anamur'da olmak üzere, güneş doğarken Sinop'tan yola çıktığı kaydedildi.

BEŞ YILDIRTÜRKİYE'DE
Tunç'un hayatını kaybettiği yarış, Türkiye'de beş yıldır yapılıyor. Üstelik motosiklet sürücülerinin dayanıklılığını ölçtüğü iddia edilen bu yarış, birkaç farklı rotada düzenleniyor. Örneğin, "Trans Anatolia" adı verilen parkurda Çeşme'den yola çıkan sürücüler, 24 saatte 1800 kilometre uzaklıktaki Doğubayazıt'a ulaşmaya çalışıyor. İstanbul'dan yola çıkıp, dört gün sonra yine İstanbul'a dönmeyi hedefleyenler ise bu "mukavemet" yarışında 60 saatte 5500 kilometre yol yapılıyor. Uzun sözün kısası, Atila Tunç'un "yarıştığı" parkur, bu ölümcül yarışın en kolay etabı olarak kabul ediliyor.

YARIŞ DEĞİL, UZUN YOL SÜRÜŞÜ
Tüm bu yarışlar "OMM-IBA" başlığı altında bir internet sitesinde duyuruluyor. OMM, İngilizce "One More Mile" yani "Bir Mil Daha" anlamına geliyor. Kulübün başkanlığını,

Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Hamit Abbasoğlu yapıyor. OMM'nin bir başka üyesi Fuat Domaniç de federasyonun asbaşkanlarından... Yani bu işi, karşısında durması gereken isimler organize ediyor. Hamit Abbasoğlu "Bu bir yarış değil. Aslında bu bir uzun yol sürüşüdür" diyerek söze başlıyor: "Dünyanın değişik yerlerinde uygulanan bu tür motosiklet organizasyonları, Türkiye'de de tatbik ediliyor. OMM'den bizim arkadaşlarımız da bunu tatbik etmek istemişler ve maalesef bu üzücü kaza da bu organizasyon sırasında meydana geldi. Türkiye'de yarış yapmak federasyondan izin almayı gerektiriyor. Ben de federasyon asbaşkanıyım, böyle bir şey de yok. Bu organizasyonu düzenleyenlerle ilgili yaptırımlarımız olacak" diyor.

ORGANİZATÖR PİŞMAN
Abbasoğlu, OMM sitesinde bir duyurunun yer aldığını ise "Sitemizde resmi olarak böyle duyurular yapmıyoruz" diyerek reddediyor. Oysa OMM'nin internet sitesinde parkurlardan tutun, sertifikaların nasıl alınacağına dair her tür bilgi bulunuyor. Bu ölümcül yarışla ilgili en dokunaklı konuşmayı ise, Atila Tunç'un öldüğü yarışı organize eden OMM eğitmeni David Maden söylüyor. Maden, "Keşke kendi başıma yola çıkaydım, insanları 'Hadi bu işi yapalım' diye teşvik etmeseydim" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious