Ölümlerin yüzde 55'i kalp hastalıklarından

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sabahattin Elçi, ülkemizde ölümlerin yüzde 55'inin kalp hastalıklarından ileri geldiğini ve her yıl 200 bin civarında kişinin kalp hastalıklarından hayatını kaybettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özel Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sabahattin Elçi'nin katıldığı toplantıda BUTTİM çalışanları başta olmak üzere katılımcılara, sağlıklı yaşama dair ayrıntılar hakkında bilgi verdi. İnsan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açan kalp rahatsızlıklarının da konu edildiği toplantı da Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sabahattin Elçi, kalp rahatsızlığı ile ilgili dikkat edilmesi gereken ayrıntılar hakkında katılımcıları aydınlattı.

Sağlıklı olmanın, insan mutluluğunun öncelik taşıyan bir öğesi olduğunu belirten Dr. Ahmet Özkul "Sağlık genellikle kendiliğinden var olan bir durum olarak algılanır. Oysa sağlıklı olma uğrunda çaba gösterilmesi gerekir. Hatta bugünkü bilgilerimiz, bize bu uğraşın daha doğum öncesi dönemde başlaması gerektiğini göstermektedir. Doğal olarak bu aşamada yapılması gerekenler, anne ve babalara düşmektedir. Olaya nesillerin sağlığı olarak bakıldığında, sağlığın ve sağlıksızlığın nesiller boyunca aktarılabileceği görülür. Anne ve babalar genetik özelliklerinin yanı sıra kendi sağlıklarına gösterdikleri özenle gelecek nesillerin sağlıklı bireyler olarak yetişmesini de sağalmalıdır" diye konuştu.

Sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemlerin günlük yaşamda uygulanması gereken küçük çabalar olarak niteleyen Özkul, önemli hususları; temizlik, sağlıklı beslenme, bedensel ve zihinsel çalışma, düzenli yaşam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durma, kazalardan korunma, sorunlarla başa çıkmada doğru ve uygun yöntemler kullanma şeklinde sıraladı.

Çalışma ortamı ve çalışma hayatının bir rutini haline gelmiş olan stres hakkında da katılımcıları bilgilendiren Özkul, çalışma ortamındaki kalabalık, gürültü, sürekli aynı beden pozisyonunda çalışma zorunluluğu, manyetik alanlara ya da kimyasal maddelere maruz kalma ve iş kazaları gibi daha pek çok etkenin insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğunu söyledi. Özkul, günlük yaşamdaki stresin ise iyi iletişim kuramamaktan kaynaklandığını belirterek "iletişim kurarken açık, anlaşır ve samimi bir dil kullanmak, konuşmak kadar karşımızdakileri anlamaya ve dinlemeye de hevesli olmak ilk kuraldır. Olaylara karşımızdakinin bakış açısından bakmak, kabul etmesek bile anlamaya çalışmak iletişim açısından çok önemlidir. Olaylara olumlu yaklaşmak, kendi gücümüzle orantılı hedefler koymak, sonucunu değiştiremeyeceğimiz şeylerle uğraşmak yerine birey olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışmak stresle başa çıkmakta en etkin yoldur" dedi.

Dr. Sabahattin Elçi, ise kalp hastalıklarının başta gelen ölüm sebeplerinden biri, dolayısıyla kalp sağlığının üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu vurguladı. Elçi, ülkemizde ölümlerin yüzde 55'inin kalp hastalıklarından ileri geldiğini ve her yıl 200 bin civarında kişinin kalp hastalıklarından hayatını kaybettiğini belirtti.

Kalp hastalıklarının doğumsal, romatizmal, iltihabi, koroner arter hastalıkları gibi birçok çeşidinin olduğunu söyleyen Elçi, en yaygın ve en önemlisi koroner arter hastalığının hazırlayıcıları olan risk faktörlerini; değiştirilemeyen risk faktörleri olarak yaş, cinsiyet, kalıtım; Değiştirilebilir (tedavi edilebilir) risk faktörleri olarak tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, obezite, sigara, stres olarak sıraladı. Bu risk faktörlerinin tedavisinde diyet ve sporun çok büyük önemi olduğunu belirten Uzman Dr. Sabahattin Elçi, dinleyicilerden gelen sorulara cevap vererek katılımcıları aydınlattı.

Toplantı sonunda BUTTİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sadullah Akçakır tarafından Özel Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul'a onur plaketi verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious