Ölümlü kazalar azaldı

Ölümlü kazalar azaldı.61705
  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Bariyerler sebebiyle yaşanan kazalarda çok sayıda kişi hayatını kaybedince Karayolları Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da yol ortasında sonlanan bariyerler sebebiyle yaşanan kazalarda çok sayıda kişi hayatını kaybedince Karayolları Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

Kazalarda araçlara saplandığı görülen bariyerlerin, başlangıç noktalarında olması gereken düzeneklerin bulunmadığı tespit edildi. Tedbir alınan 27 noktada kaza oranı sıfıra indi. Uygulama ilk olarak inşaatı devam eden metrobüs projesinin birinci etabı olan Küçükçekmece-Cevizlibağ hattında başlatıldı. Bariyerlerin başlangıç ve bitiş noktalarına güneş enerjisiyle çalışan ışıklı uyarı sistemi, hız düşürücü çubuk, fosforlu levha ve su bidonundan oluşan set yerleştirildi. Araç yoğunluğunun arttığı bazı yol ayrımlarında ise tedbirlere ilaveten plastik korkuluklar konuldu. Ayrıca, kurulan yeni sistem, geçmiş dönemlerde yaşanan hırsızlık olaylarına karşı yere sağlam bir şekilde sabitlendi. Son iki ayda düzenleme yapılan bölgede, aracına bariyer saplanması nedeniyle hayatını kaybeden olmadı.
2007'nin başında yaşanan bariyer kazalarında birçok insan feci şekilde can vermişti. Bariyer kazalarının ardından Karayolları Genel Müdürlüğü ve ilgili belediyelerin, bariyerlerin başlangıçlarına yerleştirilmesi gereken mekanizmaları yüksek maliyet nedeniyle kullanmadığı ortaya çıkmıştı. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine yetkililer, yurtdışında kullanılan kazaları önleyici teknolojik mekanizmaları araştırdı. Ancak, yol çalışmalarının devam etmesi nedeniyle alımlar ertelendi. Bunun yerine yerli önlemler tercih edildi.

Bariyer konusunda birçok bilimsel çalışmaya imza atan Mustafa Kemal Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Osman Atahan, alınan tedbirlerin yeterli olmadığını ve kazaları önleneyemeyeceğini savundu. Bunların sadece uyarı niteliğinde olduğunu dile getiren Atahan, "Bu önlemler ancak saatte 30-40 kilometre hızla giden araçları durdurabilir. Yerlerine en kısa zamanda enerji yutucu mekanizmalar yerleştirilmeli. Bariyer başlangıç noktalarına konulan mekanizmaların 30-40 santimetre değil 2-3 metre uzunluğunda olması gerekiyor ki aracın hızını düşürsün." bilgisini verdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Murat Ergün ise yeni düzenlemeleri keşmekeşin önlenmesi bakımından olumlu bulduğunu söyledi. Ancak hava karardıktan sonra bariyerlerin zorlukla fark edildiğine dikkat çeken Ergün, "Gece sürücülerin fark edebilmesi için daha güçlü bir ışıklandırma olmalı. Yerleştirilen ışıklar sıklaştırılmalı." dedi. Ergün, bariyer düzenlemelerinde plan ve kontrolün önemini de vurgulayarak, şöyle devam etti: "Konu ile ilgili akademisyenlerin hazırladığı şartname tamamlandığında bariyerlerdeki sorunlar aşılacak."

İki ay öncesine kadar kaza anında aracı yolda tutmak, can ve mal kaybını azaltmak amacıyla yapılan bariyerler ölüm sebebi haline gelmişti. En son (4 Mart) meydana gelen bariyer kazasında Zeytinburnu Sahil Yolu'nda bariyerlere çarpan Halil İbrahim Yavuz (22) can vermişti. Bariyerler otomobilin ön camından girip arka camından çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious