Ölümü yaşamından gizemli

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

İngiltere polisi, eski KGB ajanı Aleksander Litvinenko'nun ölümüne neden olan radyoaktif maddeye Rus oligarklardan Boris Berezovski'nin ofisinde rastladıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Berezovski konu ile ilgili olarak açıklama yapmaktan kaçınarak İngiliz polisinin araştırmaları tamamlamasını beklediğini söyledi. Polis, Po-210 maddesini Litvinenko'nun zehirlenmeden önce bir Rusla görüştüğü belirtilen Milenyum Hotel'in yakınlarında da buldu.

KGB'nin halefi FSB'nin eski başkanlarından Nikolay Kovalev, Berezovski'nin ofisinde bulunan polonium maddesinin, kendisinin Litvinenko'nun ölümü ile ilgili olduğunu gösterdiğini iddia etti. Kovalev iddiasında, Berezovski ve Litvinenko'nun işbirliği içinde polonium maddesini kullanarak bir dizi operasyon peşinde olduğuna yer verdi. Kovalev, Litvinenko'nun gizli yollarla ele geçirdikleri polonium maddesinin güvenliği ile ilgili konularda yanlış hareketlerde bulunduğu için zehirlendiğini iddia etti. Kovalev, Berezovski'nin yakın ilişki içinde bulunduğu bir arkadaşını öldürterek Rusya aleyhine bir kampanya başlatmaktan çekinmeyeceği ihtimalinin de kuvvetli olduğunu söyledi. Berezosvki'nin iade talebinin İngiltere makamlarında olduğunu hatırlatan Kovalev, sıkışınca yeniden atağa geçmek istemiş olabilir dedi.

Rusya'ya karşı yürütülen kampanyayı 'KGB fobi' olarak tanımlayan Kovalev, "Herkesi Rusya'nın hala KGB tarafından yönetildiğine inandırmaya çalışıyorlar," diyerek, Litvinneko'nun ölümünün ardından tüm batı basınını Kremlin'e karşı oluşturulmaya çalışılan kampanyada yer almakla suçladı. Kovalev, "Berezovski Rusya'yı yeniden suçlayabilmek için yeni bir kısım iftira hazırlıkları içinde sessizliğini koruyor. Kısa zaman sonra gizli servis elemanlarının kendisini öldürmek istedikleri konusunda bir basın toplantısı düzenlerse şaşırmam," ifadelerine yer verdi.

Eski KGB ajanlarından Litvinenko, zehirlenerek kaldırıldığı hastanede geçen hafta perşembe günü ölmüştü. İngiltere Sağlık Bakanlığı, Litvinenko'nun cesedinde yüksek dozda Po-210 adı verilen toksik uranyum maddesi bulunduğunu açıklamıştı.

Litvinenko, zehirlenme ile ilgili The Sunday Times'a verdiği röportajında yönetimi eleştirdiği için kendisinden intikam alındığını iddia etmiş, 2000 yılında İngiltere vatandaşlığına geçmişti. Eski ajan 1999 yılında yazdığı "Rusya'yı Bombalamak: İçerden Terör" kitabında, o yıl meydana gelen ve 300'den fazla sivilin ölümüyle sonuçlanan apartman bombalama olaylarından bizzat Rus istihbaratını sorumlu tutmuştu. Litvinenko, Çeçenistan'da devam eden savaşa kamuoyu desteği sağlamak için eylemlerin gerçekleştirildiğini idda ediyordu.

Rusya Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Valery Dyatlenko, Litvinenko'nun öldürülmesinin Rusya ya da Rus İstihbarat Servisi için hiçbir anlamı olmadığını ifade ederek, "Bu, oligark Berezovsky'nin Putin yönetimini uluslararası toplumda aciz bırakmak için gerçekleştirdiği bir girişimdir," iddiasına yer vermişti.

Üç yıl önce İngiltere'nin sığınma hakkı tanıdığı Berezovsky, Ekho Moskvy radyosuyla yaptığı söyleşide, Vladimir Putin'in 'anayasayı ihlal ettiğini ve muhalefetin başvuracağı tüm yolların haklı olacağını' söylemişti. Berezovsky, bu yollar arasında 'iktidarın güç kullanarak ele geçirilmesi' olduğunu da belirtmiş ve kendisinin de bu amaç için çalıştığını söylemişti. Bu sözleri sebebi ile Rusya Başsavcılığı'nın 'ihtilal planlamak' suçundan hakkında dava açtığı ve İngiltere'den iadesini istediği dosya İngiltere'de değerlendiriliyor. Rus oligark Berezosvky'nin kişisel servetinin 1,5 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious