Ölümün sebebi hastanenin ihmali mi?

Ölümün sebebi hastanenin ihmali mi?.11605
  • Giriş : 15.06.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 15.06.2009 / 00:09:55

"2.5 saat ultrason çekimini bekleyince iç kanamadan öldü" iddiası...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde bulunan Manavgat Devlet Hastanesi'nde kaza sonrası yaklaşık 2.5 saat ultrason çekimi için radyoloji uzmanı beklediği öne sürülen 25 yaşındaki Recep Ak, iç kanamadan hayatını kaybetti. Ak'ın yakınları, acil serviste ultrason uzmanının olmamasının ihmal olduğunu savunarak, "Oğlumuzu göz göre göre 2.5 saatte kaybettik" dediler.

Geçtiğimiz hafta alkollü olduğu için ambulansa alınmadığı öne sürülen kişinin ölüm olayının yaşandığı Manavgat'ta yeni bir ihmal iddiası ortaya atıldı. Motosikleti ile kaza yaparak ambulansla Manavgat Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 25 yaşındaki Recep Ak'ın 2.5 saat boyunca ultrason çekimi için radyoloji uzmanı beklediği ve iç kanmadan hayatını kaybettiği iddia edildi.

İddiaya göre kaza sonrası şuuru açık şekilde ambulansla Manavgat Devlet Hastanesi'ne kaldırılan talihsiz genç, hastanede saat 12.00'den saat 14.30'a kadar radyoloji uzmanı bekledi. Ağzından kanlar gelmesi üzerine acil bir şekilde ameliyata alınan ve karaciğeri kalbe bağlayan ana damarın yırtıldığı anlaşılan Ak, ameliyatta hayatını kaybetti.

Manavgat Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybeden Recep Ak'ın halasının oğlu İbrahim Soğuksu, olayda ihmal olduğunu iddia ederek saat 12.00'den saat 14.30'a kadar ultrason çekilemediğini söyledi. Hastane yönetiminin acil hastalar için alması gereken önlemler olduğunu belirten Soğuksu, "Bugün biz hastamızı kaybettik ama en azından bundan sonra böyle bir sebepten dolayı diğerlerinin bir hiç uğruna ölmesini istemiyoruz. Hangi dönemde yaşıyoruz. Vergimizi veren bir birey olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkımızın olduğunu düşünüyorum. Bu sebep uğruna böyle bir olayla karşılaşınca insanın isyankâr olmaması elinde değil. Acil serviste böyle bir uygulama olabilir mi?" diye konuştu.

"ACİL HASTALAR ULTRASYON BEKLEMEK ZORUNDA MI?"

8 Haziran Pazartesi günü Recep Ak'ın Evrenseki bölgesinde kaza yaptığını belirten İbrahim Soğuksu, "Saat 12.00 civarında Manavgat Devlet Hastanesi'ne ambulansla getirildi. Beyin tomografisi çekiliyor, kırık çıkık var mı kontrol ediliyor. Bütün filmleri bitiyor ama ultrasonun saat 14.00'ten önce çekilemeyeceği söyleniyor. Çok kısa bir sürede bütün filmlerinin tamamlanıp ultrasyonun 14.00'ten önce yapılmamasının sebebini sorduğumuzda bize verilen yanıt, ultrasoncunun birinin izinli olması, diğerinin ise saat 14.00'ten önce gelemeyeceği oldu" diye konuştu.

"Kanunen böyle bir kural var mı, yok mu bilmiyorum" diyen Soğuksu, "Bize bir ultrasoncunun 5 saatten fazla çalışamayacağı söylendi. Bu acil bir hasta için ne kadar geçerli bir sebep, doğrusu anlamış değilim. Saat 14.30'a kadar biz ultrasoncunun gelmesini bekledik. Bu sırada hastamız kan kusarak içindeki kanı boşalttı. Bu arada rengi de gitti ve titremeye başladı. Cerrah arkadaşlar tedirgin bir şekilde hemen ameliyata aldılar. Ameliyata giriş saati 15.00'ten sonra ve ameliyatta 16 ünite kan verildiği söylendi. Çıkışta karaciğeri kalbe bağlayan ana damarın yırtıldığı belirtildi. Saat 12.00'den saat 14.30'a kadar olan zamanda ultrason çekilmemesinin veya çekilememesinin bir ihmal olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"SAĞLIK BAKANLIĞINA ŞİKÂYETTE BULUNDUK"

Bu tür olayların tekrar yaşanması için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) şikayette bulunduklarını belirten Soğuksu, "Antalya Sağlık İl Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı'na internet ortamından şikâyette bulunduk. Bizim tek istediğimiz bundan sonra bu tür olayların olmaması. İnsanlar doğarlar büyürler ve ölürler ama keşke ilgilenilseydi de ondan sonra ölseydi. Hastamızın 2.5 saat bilinci açıktı, konuşuyordu. Benim karnımda Ağrı var diyordu ve biz bu hastayı göz göre göre kaybettik. Böyle bir şey kabullenilemez" dedi.

Soğuksu, "Öğle saat 12.00?14.00 arasının yemek saatine denk gelmesi bizim hastamıza ultrason çekilmemesine sebep olmamalı. Bize şu anda ultrason cihazını kullanan personel yok diyerek başka bir hastaneye sevk edebilirlerdi. Biz bu 2.5 saatte Antalya'ya gidip gelebilirdik. 15 dakika gibi kısa sürede biz hastamızın ultrason hariç bütün filmlerini çektirdik. Hatta hastanede beyin cerrahı olmamasına rağmen tomografisini dışardan çektirdik geldik. Neticede beyinde herhangi bir olumsuzluğun olmadığı söylendi ve biz biraz olsun rahatladık. Ultrason filminin çekilmemesi sonucu iç kanama tespit edilemediği için maalesef hastamızı kaybettik. Acil hastayla mutlaka ve mutlaka ilgilenmesi gereken kişilerin olması lazım. Bizim tek isteğimiz bundan sonra bu tür olayların olmaması. Rahmetli otelde aşçı olarak çalışıyordu. Arkadaşları tarafından sevilen hayat dolu bir insandı. Hayattan beklentileri olan genç bir insandı. Genç bir kişinin kaybedilmesi gerçekten zor. Ailesi perişan oldu" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*