Ölümüne tasarruf! VATAN

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı’nın ’tasarruf genelgesi’ sürekli ilaç kullanmak zorunda olanlara darbe vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı da ölümüne tasarrufa başladı. Bakanlığın 15 Mayıs’ta yayınladığı genelgeyle, artık sağlık raporuyla ilaç yazdıran hastalar kolesterol değerlerini ispat ettikten sonra ilaçlarını alabilecek. Kolesterolü 130-160’ın, trigliserit değeri 300’ün altında çıkan raporlu hastalar ise, ilaçlarını eczanelerden parasız alamayacak, cebinden ödeyecek.

”Toplu katliam”

Hastalar isyanlarda. 55 yaşındaki Haluk Kaynak, damar hastalığı yüzünden iki yıldır ilaç kullanıyor. Yeni yönetmelikle toplu katilam yapıldığını söyleyen Kaynak, ”Ben bu ilaçları bıraktığım anda ölürüm. Psikolojik olarak zaten çökerim. Eczacı benimle dalga geçiyor. ’Gidin, ciğer, kokoreç, sakatat alıp yiyin’ diyorlar. Üstelik eczacılar ’kendi rızamla fiyat farkı ödeyerek ilacımı aldım’ diye imza attırıyorlar” dedi. Bir yıldır kolesterol ilacı kullanan 55 yaşındaki Serdar Akay da, ”Benim de eşimin de kolesterolü yüksek, ilaçlarımız 10-15 günde bitiyor. Rapor olmadan, onları gidip yazdırmak, tahlil yaptırmak eziyet. Bu ilaçları kesince, kolesterol yeniden yükseliyor. Ölene kadar bu ilaçları kullanmak zorundayız” diye isyan ediyor.

İlacı kesince kolesterolüm çıkar, ölürüm

4 yıl önce by-pass ameliyatı olan 61 yaşındaki Aydın Ataç, ”Dört damarım birden değişti. Koroner arter ve damar hastalığım var. Benim kullandığım ilaçlardan dolayı kolesterolüm 160’ın altına düşüyor. Zaten ben bu yüzden, bu ilaçları kullanıyorum. Kolesterolüm 160’ın üzerine çıkacak diye beklersem, o zaman öleyim daha iyi” diyor.

”Yöntem yanlış”

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Kaplan da, ”6 ayda bir ölçüm yaptırmaları insanları sıkıntıya düşürüyor. Hükümetin ilaç harcamasını kısmak için tedbir almasını doğru, seçtiği yöntemi yanlış. Raporlu hastaların yaşamı bu ilaçlara bağlı. Bu hastalar ilacı kesince değerleri tekrar yükseliyor” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious