Ölümünü önceden hissetmişti

Ölümünü önceden hissetmişti.12149
  • Giriş : 07.12.2008 / 23:33:00
  • Güncelleme : 07.12.2008 / 23:30:44

Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos Rusya'ya gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Rus Patriği II. Aleksi'nin cenaze törenine katılmak üzere Pazartesi İstanbul'dan hareket edecek. Patriğe göre II. Aleksi, ölümünü önceden hissetmişti.

Geçtiğimiz Cuma sabahı geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Rusya Patriği II. Aleksi'nin cenaze töreni salı günü gerçekleştirilecek. Rus hükümetinden ve Ortodoks camiasından üst düzey yetkililerin katılacağı cenaze törenine katılmak üzere Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos da yarın İstanbul'dan hareket edecek.

Ortodoks dünyasını yakından ilgilendiren ekümeniklik, bazı kiliselere bağımsızlıkların verilmesi gibi konularda gerginlikler yaşayan ve ilişkilerini uzun aralıklarla donduran Rus ve Fener kiliselerinin barış sağladığı bir süreçte II. Aleksi'nin ölmesi Ortodoks dünyasında da karışıklığa neden olacak gibi görünüyor. Ne var ki Cuma günü Yeniköy'de düzenlenen ayinin sonunda Fener Sen Sinod meclisi üyelerine bir konuşma yapan Patrik Bartholomeos; II. Aleksi'nin adeta öleceğini önceden hissettiğini söyledi. Geçen Temmuz ayında Kiev'de biraraya gelen iki din adamının birlikte yemek yiyip bir saate yakın özel görüşme yaptığını kaydeden Bartholomeos: “O zamanki görüşmemizde adeta önceden hissetmiş gibi bana 'yaşım ilerliyor, 80 yaşına gireceğim. Kiliselerimizin ilişkilerine daimi barış, uyum temin edelim, birliğimizi de devam ettirelim' şeklinde konuşmuştu dedi. Rum cemaatinden de katılımın olduğu ayin sonunda yaptığı konuşmanın devamında Patrik, doktorunun izin vermemesine rağmen II. Aleksi'nin geçtiğimiz ekim ayında planladığı İstanbul ziyaretini gerçekleştirdiğini ve Ortodoks kiliseleri birliği toplantılarına “kendi sevgi ve birlik mührünü vurduğunu” belirtti.

Yeni patrik seçilene kadar Rus Patrikhanesi Dış İlişkiler Sorumlusu Peder Kiril Patriklik görevine vekalet edecek. Ayrıca Kiril'in kısa süre yeni patrik olarak seçilme ihtimali çok yüksek. Hırsı ve politik cenaha yakınlığı ile bilinen Kiril'in seçilmesi durumunda Fener'le ilişkiler yeniden bozulabilir. Temmuz ayında Kiril ile yaptığım söyleşide özellikle Ukrayna kilisesinin bağımsızlığını alması konusunda yaptığı açıklamalar da bunu doğrular nitelikteydi. Kiril'e göre Ukrayna kilisesi ya da Rusya patrikliğine bağlı başka ülkelerin kiliseleri bağımsızlık istese bile bu onların Fener'e bağlanabileceği anlamına gelmiyor. Fener'e Ortodoks tarihine yaptığı katkılardan ötürü minnettar olduğunu belirten Kiril, “Ne var ki Rus kilisesinin tarih içinde gücünü arttırdığını da hatırlamak gerek” demişti.

Salı günü Moskova'da gerçekleştirilecek ayinde Kiril ilk defa vekil patrik unvanı ile Bartholomeos ile yanyana gelecek. Beraberinde ABD başpiskoposu Dimitrios ve İstanbul'dan metropolit
Germanos'la birlikte Pazartesi saat 16.00'da hareket edecek Bartholomeos'un buradaki ayine yönetici olarak katılıp katılmayacağı ise henüz belli değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*