Ölümünün 5'inci yılında Haydar Aliyev

Ölümünün 5'inci yılında Haydar Aliyev.8474
  • Giriş : 12.12.2008 / 17:14:00

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 5. yılında İstanbul'da düzenlenen törenle anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 5. yılında İstanbul'da düzenlenen törenle anıldı.

Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantı, Türk ve Azeri milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Toplantıda, Azerbaycan milletvekili ve yazar Hüseynbala Mirelemov'un Türkçe'ye çevrilen ''Haydar Aliyev'' adlı kitabı tanıtıldı.

Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Sayyad Aran Salahlı, Türkiye ve Azerbaycan'ın, ''bir millet 2 devlet olduğunu'' ifade etti.

Haydar Aliyev'i, çocukluğundan başlayarak ölümüne kadar yaptıklarını ve çalışmalarını anlatan ''Haydar Aliyev'' adlı kitabın önemine işaret eden Salahlı, ''Bu kitap, bugüne kadar yazılanların en değerlisidir. Aliyev'in hayatını, faaliyetlerini bu kadar detaylı anlatan bir başka kitap yoktur'' dedi.

Kitabın çok akıcı bir dille yazıldığını belirten Salahlı, kitapla tarihe bir not düşüldüğünü söyledi.

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Atatürk Merkezi Başkanı Nizami Ceferov da Haydar Aliyev'in, Türk dünyasının en büyük devlet adamı olduğunu vurguladı.

Türk dünyasının çok sayıda büyük lideri olmadığını belirten Ceferov, Aliyev'in, Türk dünyasını birleştiren insanlardan biri olduğunu kaydetti.

Büyük devlet adamlarının sadece doğum tarihlerinin belli olduğunu, ölüm tarihlerinin olmadığını ifade eden Ceferov, ''Onlar ölmezler, milletleri için yaşarlar'' dedi.

Büyük devlet adamlarının yaptıklarını kaleme almanın önemine işaret eden Ceferov, milletvekili Mirelemov'un bunu gerçekleştirdiğini ve güzel bir eser yarattığını dile getirdi.

Rusça yazılan kitabın dünyada 6 dilde yayımlandığını ve şimdi de Türkçe'ye çevrildiğini anlatan Ceferov, ''Aliyev hakkında çok şey yazıldı. Bu kitap, bu yazılanlara bir kalite getirdi. Bu önemli kitap Aliyev'in hayatını, çalışmalarını objektif olarak bütün detaylarıyla anlatıyor. Aliyev'i dünyaya tanıtmalıyız. Aliyev'i dünyaya tanıtmak, Azerbancan'ı, Türk dünyasını dünyaya tanıtmak anlamına gelir'' diye konuştu.

Toplantıya Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Başkanı Akkan Suver ile bazı Türk ve Azerbaycan milletvekilleri de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*