Ölüyü 10 kez diyalize soktular

Ölüyü 10 kez diyalize soktular.15841
  • Giriş : 18.01.2009 / 23:50:00
  • Güncelleme : 18.01.2009 / 23:50:31

SGK müfettişleri 350 hastaneyi denetledi, 8 milyon liralık talanı ortaya çıkarttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastanelerden gelen faturalar SGK'yı şaşkına çevirdi. Ölüyü diyalize sokan, doğum yapan kadına ertesi gün kısırlık tedavisi gösteren de var.

Hastanelerin, hasta sayısı, fatura tutarları ve cirolarındaki artış Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) harekete geçirdi. Hasta şikayetleri ve ihbarlar üzerine 350 hastanede yapılan inceleme müfettişleri bile şaşkına çevirdi. Son 6 ayda sağlık giderleri yüzde 26, üniversite ve özel hastane giderleri yüzde 78 artarken, aynı dönemde 8 milyon TL'lik usulsüz fatura tespit edildi. SGK, hastanelerin aylık ödeme ve ameliyatları takip için hastanelerin risk haritasını çıkaracak.

Risk haritası çıkarılacak

Son 6 ayda baskınlar hariç 40, ihbarlar üzerine de 350 hastanede denetim yapıldı. SGK Başkanı Fatih Acar, sağlık giderlerindeki artışa dikkat çekerek, "Bu çok dikkat çekici bir durum. Olası suistimallerin önü alınacak. Özel ve üniversite hastanelerinin risk haritaları çıkarılacak. Sapma var mı yok mu izlenecek. Aylık ödemeleri, ameliyatları gibi birçok konuda takip yapılacak" dedi. Vatandaş ihbarlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Acar, "Faturalarınızı kontrol edin. Ekstra ödemeler, karnenizin bir başkası tarafından kullanılması gibi şikâyetlerinizi mutlaka bildirin" diye uyardı. Usulsüzlükte Doğu ve Güneydoğu'daki küçük hastaneler başı çekti.

İşte şeytana pabucu ters giydiren liste!

İşte, SGK'nın 350 hastane faturasında yaptığı incelemelerde ortaya çıkan hayret verici hastane cinliklerinden bazıları:.

* Doğu'da bir devlet hastanesi, 45 hastaya ameliyat yapıldığını faturalandırdı. Kurum, adı geçen hastaları tek tek çağırdı ve ameliyat bölgelerini göstermelerini istedi. İncelemede sadece 26 hastaya ameliyat yapıldığı ortaya çıktı. Hastane kapatıldı.
* 30 yaşındaki hastaya hastanede yattığı günden çıktığı güne kadar zeka testi yapıldı.
* Hastanede bir ay kalan şizofreni hastasına kaldığı süre boyunca her gün serum ve vitamin verildi.
* Sabah doğum yapan kadın öğleden sonra başka hastanede tekrar doğum yaptı. Bir hastanede doğum yapan kadın, iki gün sonra tüp bebek tedavisi görmeye başladı.
* Bir kadın hastanın koltuk altı lenf bezlerinden biyopsi alındığı faturalandırıldı. Ancak, kurum hastayı bulup muayene ettirince bu operasyonu geçirmediği ortaya çıktı.
* Ölmüş hasta 2 gün sonra diyalize sokuldu ve kan tahlili yapıldı.
* Bir üniversite hastanesi, 9 hasta için 54 bin şişe serum kullandı. Kuruma 224 TL'lik fatura göndermesi gerekirken 1.8 milyon TL'lik hesap çıkardı.
* 300 TL'lik kan tahlili için 2.5 bin TL fatura kesildi.
* Bir hastaya boğazından biyopsi yapıldı. Yeni bir hastane kuracak miktarda bir fatura çıkarıldı.
* Günde en fazla 3 defa yapılabilecek "ayvi enjeksiyon"un hastalara günde 20 kez uygulandığını gösteren 1 milyon TL'lik fatura saptandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*