Ölüyü odasında unuttular!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Kayseri Yahyalı İlçesi Devlet Hastanesi'ne 45 gün önce kaldırılan, kimsesiz 77 yaşındaki Ali Şahin'in 2 gün sonra cesedinin bulunması ortalığı karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hastane odasında unutulduğu iddia edilerek ölüme neden olunması ile ilgili Yahyalı İlçe Devlet Hastanesi Başhekim Dr. Oğuz Temizyürek, olayla ilgili soruşturma açıldığını kaydetti.

Yahyalı'da 45 gün önce meydana gelen ve cumhuriyet savcılığının hakkında soruşturma başlattığı olay, bir ihbar üzerine medyaya yansıdı. Yahyalı ilçesine bağlı Derebağ beldesinde yalnız yaşayan Ali Şahin, olaydan iki gün önce evinden çıkmayınca komşuları şüphelenerek eve girdi. Hastalanan şahsın yatağından bile kalkamadığını gören komşuları Ali Şahin'in belediyenin tahsis ettiği ambulansla Yahyalı Devlet Hastanesi'ne kaldırılmasını sağladı. Yahyalı Devlet hastanesi acil servisinde görevli doktor tarafından muayene edilen hasta, iddiaya göre "Hasta kokuyor, diğer hastalar rahatsız oluyor" denilerek müdahale odasından alınıp sürekli kullanılmayan kan alma odasına konuldu. 2 gün boyunca bu odada unutulduğu iddia edilen Ali Şahin, kan bağışı yapmak isteyenlerden kan alacak Kızılay personelinin çalışması için ortam arayan hastane Başhekimi Dr. Oğuz Temizyürek tarafından cansız bulundu.

Temizyürek, olayı Yahyalı Cumhuriyet Savcılığına bildirdi ve savcılık olayın olduğu gece hastanede görevli Dr. Bülent Zengin ile hemşire Pembe Altun hakkında, 'Görevi ihmal ve ölüme sebebiyet verme' suçlamasıyla soruşturma başlattı. Başhekim Temizyürek, doktor ve hemşirenin yanı sıra tüm hastane görevlilerinin ifadesine başvurulduğunu söyledi. Derebağ kasabasındaki aile mezarlığında toprağa verilen Ali Şahin'in cesedinden alınan kan ve doku örnekleri, adli tıp kurumuna gönderildi.

Yahyalı Devlet Hastanesi Başhekimi Oğuz Temizyürek, Ali Şahin'in yatırıldığı odanın genellikle boş tutulduğunu ifade ederek, Kızılay ekibinin kan bağışı alması için bu odayı tahsis ettiklerini dile getirerek, "Temizliği falan yapılmıştı ama, son kez kontrol etmek istedim. İçeri girdiğimde sedyede bir hasta yattığını gördüm. Ali Şahin'in ölmüş olduğu fark edildi ve hemen Yahyalı Cumhuriyet Savcılığı'na konuyu ilettim. Hasta, maalesef 36 saat süreyle burada unutulmuş. Sağlık Müdürlüğü geniş çaplı soruşturma açtı. Sadece o günkü nöbetçi doktor ve hemşire değil tüm personelimizin ifadesine başvuruldu. 45 gün önce meydana gelen bu olayla ilgili soruşturma sürüyor" dedi.

Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, hastanede unutulan ve ölen hasta ile ilgili idari soruşturma araştırma başlattıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious