Ömer Dinçer: Yerel yönetimler şeffalaşmalı

Ömer Dinçer: Yerel yönetimler şeffalaşmalı.11146
  • Giriş : 16.05.2009 / 12:20:00

Bakan Ömer Dinçer, "Yerel yönetimler, STK’ların da aralarında bulunduğu geniş katılımlı bir yönetişim anlayışıyla, denetim ve şeffaflaşma bakımından yol almalılar” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Marmara Belediyeler Birliği, 'İstanbul Dersleri' kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer'i ağırladı. Prof. Dr. Ömer Dinçer 'İstanbul Kent Yönetimine Stratejik Yaklaşım' konferansıyla, “Bir kent nasıl yönetilir?” sorusunun yanıtlarını açıkladı ve “Bir kentte vizyon sahibi liderlere ve ekiplere ihtiyaç olduğu kadar, girişimci insanlara da ihtiyaç var” dedi.

Kâğıthane İlçe Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de katıldığı konferansta Marmara Belediyeler Birliği Başkanvekili Murat Aydın'ın yanı sıra Marmara Belediyeler Birliği'ne üye belediyelerin yönetici ve personeli ile üniversiteli akademisyen ve öğrenci katıldı. .

“YEREL YÖNETİMLER ŞEFFAFLAŞMALI”

Klasik kamu yöneticiliğinden, çağdaş yönetişim sistemlerine geçiş metotlarını açıklayan Prof. Dr. Ömer Dinçer, “Kentlerimizi tanımlarken coğrafi tanımlama ile yetinmemeliyiz. Kentlerimiz ilişkilerle tanımlanmalı ve ilişkiler ağı kurulmalı. Klasik belediyecilik artık şehirlerimiz için yeterli değil. Vizyon sahibi liderlere ve ekiplere ihtiyaç var. Kentteki insanlar da girişimci olmalı ve kendi bölgelerinin kalkınmasında rol almalı. Yerel yönetimler, STK'ların da aralarında bulunduğu geniş katılımlı bir yönetişim anlayışıyla, denetim ve şeffaflaşma bakımından yol almalılar” dedi.

“GÜN KURTARILMAMALI, GELECEĞE BAKILMALI”

Yerel yöneticilerin geleceğe dair tasarımlar yapması gerektiğini ifade eden Bakan Dinçer, “Merkezi idare, yerel yönetimlerin yapması gereken işleri yapıyor. Hizmetlerde yerellik sağlanmalı ve halka en yakın yerden hizmet verilmeli. Bu hizmetler verilirken yarınları düşünen, hayalleri büyük olan yöneticiler olmalı. Bir kentin belediye başkanı veya ilin valisi, sorunlara günlük olarak bakıyorsa ve geleceğe dair tasarım yapmıyorsa, şehrin yarınlarına yönelik hayaller kurmuyorsa, bölgesine zarar veriyor demektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus daha var; o hayali, Başkan değil vatandaş kurmalıdır ve başkanını ona göre seçmelidir. Birilerinin bizim için hayaller kurmasını istememeliyiz. Kendi hayallerimizi gerçekleştirmesi için yerel yöneticilerimizi seçmeliyiz” diye konuştu.

Konferansın ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Bakan Dinçer'e, Marmara Belediyeler Birliği Başkanvekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından çini işlemeli tabak ve çiçek verildi.

Marmara Belediyeler Birliği İstanbul Dersleri Programı ve seminer verecek isimler kuruluşun web sitenden edinilebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*